Gen. Hermaszewski nie żyje! : „iPhone ma moc większą niż komputer Armstronga”

Zmarł Mirosław Hermaszewski – pilot, generał brygady, pierwszy Polak, który odbył lot w kosmos. Miał 81 lat. Informację o jego śmierci potwierdził europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który jest jego zięciem.

Jedyny Polak, który widział Ziemię z kosmosu. Od jego misji minęło ponad 40 lat. Gen. Mirosław Hermaszewski opowiedział nam o eksploracji kosmosu i o tym, jak ta eksploracja wpłynęła i cały czas wpływa na nasze życie.

Mirosław Hermaszewski urodził się w Lipnikach na Wołyniu. Działał w Aeroklubie Wrocławskim, później został pilotem wojskowym. W latach 70. został wybrany na polskiego kandydata do lotu w przestrzeń kosmiczną w ramach radzieckiego programu Interkosmos.

Na przełomie czerwca i lipca 1978 roku Mirosław Hermaszewski odbył lot kosmiczny na statku Sojuz 30, stając się pierwszym i do tej pory jedynym Polakiem, który poleciał w kosmos. Służbę w wojsku zakończył ze stopniem generała brygady. Był odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mirosław Hermaszewski był też politykiem. W 1962 roku wstąpił do PZPR. W 2002 roku uzyskał mandat radnego sejmiku mazowieckiego z listy SLD-UP.

IAR

Polak wśród astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię