Historia debat prezydenckich w USA. Która była pierwsza?

Wikipedia/Photo of the second of the four presidential debates held during the 1960 presidential election. This debate took place in Washington D.C. at NBC's WRC-TV studios on October 7, 1960.

Kandydaci w amerykańskich wyborach prezydenckich zmierzą się dzisiaj w debacie telewizyjnej. Będzie to pierwsze bezpośrednie starcie Donalda Trumpa i Joe Bidena, które obejrzą dziesiątki milionów widzów.

W Stanach Zjednoczonych odbyły się dotychczas 33 debaty prezydenckie. Pierwsza miała miejsce w 1960 roku między Richardem Nixonem i Johnem F. Kennedym. Według ekspertów, pewność siebie i spokój telegenicznego Kennedy’ego pomogły mu wygrać walkę o prezydenturę.

Debata telewizyjna stanęła na drodze do Białego Domu Geraldowi Fordowi w 1976 roku po tym jak stwierdził, że w Europie wschodniej nie ma sowieckiej dominacji. „Nie sądzę, by Polacy uważali siebie za zdominowanych przez Związek Radziecki” – mówił Ford wprawiając w zdumienie prowadzących debatę oraz widzów.

Debaty pomogły Ronaldowi Reaganowi podważyć argumenty przeciwników, że ma skrajne poglądy i jest nieprzygotowany do objęcia urzędu prezydenta. Do historii przeszła jego odpowiedz na pytanie o zaawansowany wiek w kampanii 1984 roku. „Nie zamierzam wykorzystywać do celów politycznych młodości i braku doświadczenia mojego rywala” – oświadczył Reagan spoglądając na 56-letniego kandydata demokratów Waltera Mondele’a.

Największą w historii widownię miała pierwsza debata pomiędzy Donaldem Trumpem a Hillary Clinton w 2016 roku. Oglądały ją 84 miliony Amerykanów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/w wk

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię