Jest kolejny wyciek z Nord Stream 2! Przypadek?

Jest kolejny wyciek z gazociągu Nord Stream 2. O czwartym już uszkodzeniu poinformowała straż wybrzeża Szwecji.

Dania i Szwecja informowały wcześniej o wyciekach gazu zarówno w gazociągu Nord Stream 1 jak i Nord Stream 2. Teraz szwedzka straż wybrzeża poinformowała o znalezieniu kolejnego, czwartego już uszkodzenia. Żaden z obu gazociągów nie transportuje obecnie paliwa, ale jego resztki znajdują się w instalacjach i wyciekają do Morza Bałtyckiego.

 

Przedstawiciel szwedzkiej straży wybrzeża Johan Norrman mówił wcześniej, że gazociąg powinien do końca tygodnia być już pusty. “Jesteśmy w kontakcie z operatorem i według prognoz, wydaje się, że do soboty lub niedzieli gaz powinien całkowicie wyciec na zewnątrz” – dodał.

Unia Europejska uważa, że awaria została wywołana celowo, a niektóre kraje, tak jak Polska, wskazują, że sprawcą sabotażu jest Rosja. Kreml odrzuca te oskarżenia. Zarówno Unia Europejska jak i NATO ostrzegły jednak Rosję, że atak na infrastrukturę energetyczną spotka się ze zdecydowaną reakcją.

 

Dostawy gazu poprzez Nord Stream 1 zostały w sierpniu wstrzymane przez Rosję z powodu rzekomej konieczności naprawy. Uruchomienie drugiej nitki gazociągu zostało przez Niemcy wstrzymane po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kraje Zachodu oskarżały też wcześniej Moskwę, że ta używa kwestii energetycznych jako broni.
Norwegia już zapowiedziała, że wyśle wojsko do ochrony swoich instalacji zawierających gaz i ropę.

IAR

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię