Już za moment w Chicago ruszają testy powietrznych taksówek i możesz wziąć w nich udział

Gigant lotniczy, United Airlines, jest zdania, że wielu klientów z dużych, zakorkowanych miast chętnie zapłaci 100 dolarów lub więcej za transport na lotnisko elektryczną taksówką powietrzną.

United Airlines z Chicago poinformowało w czwartek, o inwstycjii opiewającej na 15 milionów dolarów w start-up produkujący elektryczne pojazdy powietrzne. Równocześnie została podpisana „warunkowa” umowa na zakup 200 małych samolotów z opcją kupna 200 kolejnych.

 

United powiedział, że spodziewa się otrzymać pierwsze taksówki – które będą startować i lądować pionowo, jak helikoptery – od Eve Air Mobility już w 2026 roku. Według szacunków, udział United w Eve wynosi mniej niż 5% zysku za drugi kwartał obecnego roku.

Mike Leskinen, prezes funduszu inwestycyjnego United, powiedział, że eVTOL – elektryczne samoloty pionowego startu i lądowania – będą idealnie dopasowane do zatłoczonych miast, w których United lata, w tym do Nowego Jorku, Chicago i San Francisco. Powiedział, że taksówki powietrzne będą szybsze niż jazda na lotnisko i będą wytwarzać mniej emisji, a podróże będą kosztować od 100 do 150 dolarów w jedną stronę.

„Przyjęcie tego przez konsumentów zajmie trochę czasu. Na początku ludzie będą się wahać” – powiedział Leskinen. „Będzie to bardzo podobne do lotu helikopterem, dla niektórych może to być przerażające, ale to zmieni sposób, w jaki pracujemy i żyjemy”.

Samolot Eve ma mieć zasięg od 40 do 60 mil (65 do 100 kilometrów). Eve Holding Inc. jest spółką notowaną na giełdzie, utworzoną w tym roku z połączenia spółki zajmującej się przejmowaniem specjalnego przeznaczenia o nazwie Zanite oraz jednostki brazylijskiego producenta samolotów Embraer. Ma siedzibę w Melbourne na Florydzie.

 

Testy naziemne odbędą się w poniedziałek, a następnie od środy 14 września 2022.  15-minutowe loty pasażerskie będą płatne i wyniosą 150 USD za miejsce. Loty będą kontynuowane w dni powszednie aż do piątku 30 września. Badane będą połączenie do i z Chicago. Do testów zostaną użyte konwencjonalne śmigłowce, a nie wciąż rozwijające się samoloty elektryczne, dla których przygotowywane są trasy.

Loty można rezerwować na stronie internetowej Blade pod adresem blade.com/chicagoxp

Heliport miejski Schaumburg znajduje się przy 1050 American Lane, na zachód od Meacham Road i Woodfield Mall. Loty helikopterem z wykorzystaniem tej lokalizacji rozpoczną się lub zakończą w Vertiport Chicago, 1339 S. Wood St., na południowy zachód od skrzyżowania Roosevelt Road i Ashland Avenue w mieście.

Helistop Tinley Park znajduje się pod adresem 7850 W. 183rd St.

Pojazdy pionowego startu i lądowania, które wykorzystują energię elektryczną wciąż czekają na zatwierdzenie przez Federalną Administrację Lotnictwa FAA.

 

Loty będą odbywać się między Chicago a jednym z dwóch przystanków podmiejskich, ale nie między tymi dwoma miejscowościami.

Rozwijająca się technologia ma sprawić, że usługi taksówek powietrznych w środowiskach miejskich będą bardziej praktyczne i wydajne. ​​Zatwierdzenie tańszych pojazdów elektrycznych może potrwać od trzech do pięciu lat.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię