Kim jest Rishi Sunak – nowy premier Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ma nowego premiera. Jest nim najmłodszy, zajmujący to stanowisko od 200 lat Rishi Sunak. Po raz pierwszy też, Brytyjczycy mają premiera należącego do mniejszości etnicznej.

W poniedziałek 24 października został szefem rządzącej Partii Konserwatywnej,a  co za tym idzie, ma objąć fotel premiera. Jak dotąd jest znany głównie z bycia zdecydowanym zwolennikiem Brexitu. Za sprawą oświadczeń majątkowych uwagę przykuwa również jego, a właściwie jego żony stan posiadania. Sunak jest bowiem miliarderem.

Najnowszy premier Brytyjczyków jest także ukarany za złamanie zasad lockdownu obowiązującego w czasie niedawno zakończonej pandemii koronawirusa.  Doszło do tego na Downing Street w czerwcu 2020 r. Sunak ożenił się z Akshatą Murty — projektantką i córką założycieli indyjskiej międzynarodowej firmy informatycznej Infosys, w której posiada 0,91 proc. udziałów. Jak podaje „The Guardian”, są wyceniane na 690 mln dol., co czyni majątek Murty większym od majątku zmarłej niedawno królowej (365 mln funtów).

Przedsiębiorcza para jest również właścicielem londyńskiego Catamaran Ventures UK, który inwestuje w start-upy i ma udziały w co najmniej sześciu innych, brytyjskich firmach.  Jak pisze  „The Guardian” – „Murty i Sunak są właścicielami co najmniej czterech domów w Wielkiej Brytanii i Kalifornii, w tym domu z pięcioma sypialniami w Kensington wycenionego na prawie 7 mln funtów oraz georgiańskiej rezydencji o wartości 1,5 mln funtów położonej na 12 akrach w okręgu wyborczym Sunaka w North Yorkshire, a także mieszkania przy Old Brompton Road w zachodnim Londynie. Posiadają również penthouse na plaży w Santa Monica wyceniony na 5,5 mln funtów”. 

W latach 2001-2004 Rishi Sunak był analitykiem Goldman Sachs, a następnie partnerem w dwóch funduszach hedgingowych. W brytyjskim parlamencie zasiada od 2015 r. i zanim został głównym sekretarzem skarbu, był młodszym ministrem finansów w rządzie Theresy May. W referendum dotyczącym Brexit głosował za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Był jednym z pierwszych ministrów, którzy na początku lipca opuścili rząd Borisa Johnsona.

Bankruci w Białym Domu

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię