Kryzys bankowy a oprocentowanie

Ostatnie dwa tygodnie zdominowały doniesienia z sektora bankowego po spektakularnym zamknięciu Silicon Valley Bank, które zapoczątkowało lawinę podobnych wydarzeń w kraju i na świecie.

Sektor nieruchomości, zdziesiątkowany ośmioma kolejnymi podwyżkami oprocentowania miał nadzieję, iż doniesienia o upadłości banków w kraju i zagranicą doprowadza do ostudzenia nastrojów konsumenckich i spowolnienia tempa, w jakim rosną ceny.

Podobnego zdania był przewodniczący banku rezerw federalnych, dopóki nie opublikowane zostały najnowsze dane Core Price Index, czyli podstawowego indeksu cenowego, z którego jasno wynika iż inflacja nadal doskwiera. Stąd, pomimo przekonania, iż nie grozi nam bankowe tsunami amerykański FED po raz kolejny podnosi oprocentowanie.

Tymczasem w lutym ceny nieruchomosci w USA rosły 133 miesiąc z rzędu, a niski poziom inwentarza (w okolicach Chicago) przywoływał gorączkę rynku z pierwszych lat Pandemii: wiele ofert na każdą nieruchomości, licytacje cenowe czy kupna bez inspekcji.

O prognozach na przyszłość, a także praktyczne porady dla kupujących i sprzedających w wiosennym rynku 2023 w dzisiejszym Domatorze.

Komentują:

Sergiusz „Sergio” Zgrzebski – Keller Williams Premiere Properties

Piotr Salek – Lendonia

Łukasz Majkut – Rosso Recruiting

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię