Kwarantanna po przekroczeniu polskiej granicy. Nowe zasady

Przyjeżdżający do Polski zostaną objęci obowiązkową kwarantanną – wyjątkiem są podróżujący z krajów strefy Schengen, którzy pokażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Nowe zasady mają obowiazywać od 30 marca. Rząd zaktualizował i ujednolicił zasady związane z kwarantanną po przekraczaniu granic – to w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce, ale również u naszych sąsiadów. Może to się w najbliższym czasie wiązać z większymi kolejkami i dłuższym czasem oczekiwania na lotniskach.

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski spoza strefy Schengen np. USA trafią na obowiązkową kwarantannę. Osoby podróżujące z krajów należących do tej strefy Niemiec albo Francji, będą mogły uniknąć kwarantanny, jeśli pokażą na granic negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, nie starszy niż 48 godzin. W przeciwnym razie również otrzymają polecenie izolowania się.

 

Test w Polsce

W przypadku nałożenia kwarantanny, każdy z tych dwóch rodzajów podróżnych będzie miał możliwość wykonać test w Polsce i jeśli otrzyma wynik negatywny, nie będzie musiał dalej jej odbywać – powiedział Horała.

„Te zmiany oznaczają, że na przykład na lotnisku w najbliższym czasie trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość” – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała – „Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać na opuszczenie samolotu, albo na kontrolę Straży Granicznej przy wychodzeniu z samolotu.”

W przypadku osób przyjeżdżających ze strefy Schengen uznawane będą zarówno testy PCR, jak i antygenowe.

 

IAR/AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię