Łazik NASA Perseverance wylądował na Marsie

Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie. Z sukcesem pokonał ostatnią, ryzykowną fazę lądowania. Jest z nim kontakt – przesyła zarejestrowane zdjęcia na Ziemię.

Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca ubiegłego roku. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V. Po pokonaniu liczącej ponad 470 milionów kilometrów trasy pojazd wylądował w marsjańskim kraterze Jezero.

 

Perseverance to najbardziej zaawansowany technologicznie łazik agencji kosmicznej NASA. Jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, między innymi do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.
W czasie dwuletniej misji zadaniem Perseverance będzie poszukiwanie ewentualnych śladów dawnego życia, badanie pyłu marsjańskiego oraz próba wykorzystania dwutlenku węgla z atmosfery do produkcji tlenu.

IAR/APP

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię