Legendarny polski aktor Wiesław Gołas obchodzi 90 lat!

Wikipedia

W życzeniach złożonych Wiesławowi Gołasowi z okazji 90. rocznicy urodzin prezydent Andrzej Duda pogratulował i wyraził najwyższe uznanie dla talentu i kunsztu artysty, które – jak napisał – zaowocowały wybitnym dorobkiem aktorskim teatralnym, filmowym i kabaretowym. Wyraził również wdzięczność za twórczość jubilata.

W liście do artysty prezydent podkreślił, że dzięki jego „występom łatwiej było znieść tamtą duszną atmosferę” komunizmu. Jak napisał Andrzej Duda, „niezwykła vis comica [Wiesława Gołasa] należała do tych jasnych punktów, które rozświetlały szary pejzaż minionej epoki”.

„Swoimi rolami pomagał Pan milionom Polaków „wytrzymać ten upiorny śmiech”, który przecież nie dochodził ze świata zjaw, lecz wypełniał komunistyczną rzeczywistość. Wydawał go zaś nie wampir, wspaniale przez Pana wykreowany u „Starszych Panów”, ale totalitarny reżim. Pod jego władzą naprawdę wydawało się, że „życie jest takie bezlitosne”, a jedyne, co może je ubarwić, to „iść w Polskę”, choć wiadomo, że na końcu tej drogi czeka „tupot białych mew”” – czytamy w liście prezydenta do jubilata.
Andrzej Duda podziękował Wiesławowi Gołasowi także za kreowane na srebrnym ekranie role w filmach wojennych. Prezydent podkreślił, że są one ważnym rozdziałem twórczości artysty. „Czerpie Pan przy tym z własnych wspomnień o dramatycznych przeżyciach okupacyjnych swoich i rodziny. Zapewne także dlatego role w tych obrazach cechuje nie tylko doskonałość rzemiosła, ale też pewien rys osobisty, wynikający ze wspólnych doświadczeń Pańskiego pokolenia”

Prezydent życzył Wiesławowi Gołasowi „słusznej satysfakcji z dokonań artystycznych, dużo zdrowia i pogody ducha”. Zapewnił o szacunku i sympatii dla artysty.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię