Ruszyła loteria wizowa – DV-2025 – co warto o niej wiedzieć i jak złożyć wniosek?

Zielona karta, która jest wydawana przez U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS), pozwala na stałe zamieszkać i pracować w Stanach Zjednoczonych.

Loteria wizowa – DV-2025 – terminy

Istnieje kilka sposobów na otrzymanie zielonej karty, w tym poprzez rodzinę, zatrudnienie lub status uchodźcy lub azylanta, jednak nie każdy się do tego kwalifikuje.

Nawet jeśli się kwalifikujesz, czas oczekiwania w niektórych kategoriach statusu rodzinnego lub zawodowego może wynosić nawet 20 lat. Jeśli nie kwalifikujesz się – lub chcesz „rzucić kostką” podczas oczekiwania – Program Diversity Immigrant Visa (DV) popularnie zwany loterią zielonej karty może być dla Ciebie.

 

Jak wylosować zieloną kartę?

Niezależnie od tego czy brałeś udział w poprzednich edycjach i czy zostałeś w nich wylosowany możesz zgłosić się w następnej. Zgłoszenia tak jak w poprzedniej edycji przyjmowane będą wyłącznie za pomocą formularza na stronie internetowej.

Zgłoszenie udziału w loterii wizowej

Zgłoszenia do Loterii Wizowej edycji DV-2025 będą przyjmowanie tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej pomiędzy 4 października 2023 a 7 listopada 2023. Warto mieć na uwadze, że zgłoszenie do loterii jest bezpłatne i można je zrobić samodzielnie poprzez formularz na odpowiedniej stronie internetowej – zobacz jak poprawnie wypełnić formularz. Trzeba pamiętać, że do formularza zgłoszenia należy załączyć zdjęcia w odpowiednim formacie w formie elektronicznej.

Ogłoszenie wyników loterii wizowej DV-2025

Począwszy od 4 maja 2024, można będzie sprawdzić status własnego zgłoszenia DV-2025 wpisując na stronie dvprogram.state.gov w systemie Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check) swój unikalny numer potwierdzenia oraz dane osobowe.

Zanim wyśle się zgłoszenie, należy upewnić się co do tego, że wypełnione dane osobowe wszystkich członków rodziny są poprawne i kompletne. Pomyłka w danych osobowych może później być powodem odmowy wizy. Należy zachować (wydrukować) stronę z unikalnym numerem potwierdzającym złożenie zgłoszenia. Bez tego numeru dokończenie procesu jak również sprawdzanie aktualnego statusu jest praktycznie niemożliwe. Brak tej informacji po prostu uniemożliwi dostęp do systemu, za pośrednictwem którego będą przekazywane szczegółowe informacje odnośnie sprawy. Trzeba mieć również stały dostęp do adresu email podanego w zgłoszeniu E-DV.

emigracja

Ambasada będzie rozpatrywać wnioski i wydawać wizy imigracyjne w programie loterii wizowej DV-2025 do 30 września 2024 roku.

Więcej informacji oraz instrukcje dla uczestników programu DV-2025 są dostępne na stronie internetowej Departamentu Stanu https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/diversity-visa-program-entry/diversity-visa-instructions.html.

Przed rozmową z konsulem niezbędne jest wykonanie badań i zrobienie wymaganych szczepień. Na rozmowie musisz posiadać również świadectwa niekaralności ze wszystkich krajów, w których przebywałeś dłużej niż pół roku.

 

Program DV wydaje rocznie 50 000 wiz imigracyjnych na podstawie wyników losowania. Wizy są rozdzielane pomiędzy kraje o historycznie niskim wskaźniku imigracji do USA. Powinieneś zarejestrować się jak najszybciej po otwarciu. Jeśli poczekasz do końca okresu rejestracji, możesz przegapić z powodu dużego ruchu w witrynie. Zgłoszenia spóźnione nie będą akceptowane.

Zwiększenie szans na wygraną

Nawet jeśli bierzesz udział w losowaniu, istnieje kilka legalnych (i darmowych) rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną.
Zarówno ty, jak i twój małżonek – jeśli oboje jesteście uprawnieni – powinniście złożyć wniosek. Daje to dwie szanse na wygraną, a nie jedną. Jeśli jedno z was wygra, drugie może zignorować swój wniosek i wejść jako pochodny małżonek.

Ponieważ nie ma limitu liczby kwalifikujących się członków tej samej rodziny, którzy mogą się ubiegać, Twoje dzieci również powinny wziąć udział, jeśli spełniają wymagania dotyczące wykształcenia lub doświadczenia zawodowego.

Należy pamiętać, że jeśli jeden z nich wygra, nie będzie w stanie natychmiast sprowadzić Cię do Stanów Zjednoczonych, ale będzie mógł rozpocząć proces, który ostatecznie może Cię tam doprowadzić.

Powodzenia!

Wybierasz się do USA? Musisz zapoznać się z systemem ESTA!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię