4 miliony książek dla dzieci w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek”

4 miliony książek dla dzieci zostało przekazanych nieodpłatnie od 2017 roku w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

„To kampania, która ma wspomagać czytelnictwo, a przede wszystkim uwrażliwiać na wielki skarb, jakim jest czytanie” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej kolejną odsłonę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Dodał, że dzięki czytaniu wspomagamy wychowanie emocjonalne dzieci i budowanie z nimi więzi.

 

W nadchodzącej edycji Instytut Książki przygotował dla przedszkolaków nową książkę – „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy została ona także przetłumaczona na język ukraiński. Książkę w dwujęzycznym wydaniu wydrukowano w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy. Wyprawkę otrzyma każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z bibliotek uczestniczących w projekcie.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki od 2017 roku, przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt obejmuje trzy etapy – nowo narodzone dzieci (do 3. roku życia), przedszkolaków (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat), w związku z czym specjalnie przygotowane wyprawki Czytelnicze trafiają do 330 szpitali położniczych, 6 700 bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi oraz ponad 13 tysięcy szkół podstawowych.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W latach 2017-2021 na jego realizację przeznaczono 55 milionów złotych, przekazując łącznie 4 miliony książek. Akcja jest obecna w mediach tradycyjnych – telewizji, radiu, prasie, Internecie, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń w bibliotekach i szkołach, skierowanych do dzieci i ich opiekunów.

Wspierają ją ambasadorzy – znani aktorzy, dziennikarze, a prywatnie rodzice dzieci w wieku do 10. roku życia. Wśród nich znaleźli się: Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor, Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski, Marta Żmuda-Trzebiatowska i Kamil Kula oraz Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki.

IAR

Młody geniusz z Belgii został magistrem

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię