Na australijskich banknotach nie będzie króla Karola III

Na australijskich banknotach nie będzie wizerunku króla Karola III. Nowy monarcha nie zastąpi Elżbiety II na tamtejszych pięciodolarówkach.

Przez trzy dekady Australijczycy płacili banknotami z wizerunkiem monarchini. W przypadku monarchy – powtórki nie będzie. „Bank zdecydował, że nowy wzór uhonoruje kulturę i tradycję rdzennych Australijczyków” – poinformował minister Jim Chalmers, podkreślając, że to autonomiczna decyzja banku centralnego.

Ale konserwatywna opozycja jest podejrzliwa. Sugeruje, że mogło dojść do nacisków ze strony rządu. „To kolejny atak na społeczeństwo i nasze instytucje” – powiedział radiu 2GB Peter Dutton, szef Liberal Party. Nie jest bowiem sekretem, że rządząca krajem lewica chciałaby, żeby Australia stała się republiką.

To nie jedyny kraj, w którym silne są takie tendencje. „Karol to król Jamajki, choć większość Jamajczyków wcale tego nie chce” – przypomina w rozmowie z Polskim Radiem profesor Robert Hazell, konstytucjonalista i ekspert od monarchii z University College London. Podkreśla, że zeszłoroczna śmierć Elżbiety II dla wielu ruchów pragnących zerwania więzów z brytyjską monarchią jest symbolicznym momentem, z którym wiążą nadzieję na przełom.

Australijczycy nie mówią jednak królowi „nie”. Jego wizerunek będzie na monetach.

IAR

Prawo odpowiedzialności synowskiej w USA – wyjaśniamy

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię