Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze

Portugalia

Portal International Living Magazine udostępnił listę najlepszych miejsc na świecie na przejście na emeryturę w 2021 roku.

Strona porównała warunki mieszkaniowe, klimatyczne, dostępność do opieki zdrowotnej czy koszty codziennego funkcjonowania. 

Oto 10 najlepszych miejsc na świecie, gdzie warto spędzić życie na emeryturze.

10. Wietnam

Wietnam

Wietnam przeszedł długą drogę od połowy XX wieku. Dzisiaj Wietnam to rozwijająca się gospodarka i akwakultura. Koszty utrzymania pozostają stosunkowo niskie, a wielonarodowościowy kraj wita turystów i emigrantów z otwartymi ramionami.

9. Malta

Malta

Ta śródziemnomorska oaza przyciąga coraz więcej ludzi. Malta to wyspiarski kraj z mieszanką kulturową oraz historią sięgającą 3500 lat p.n.e. Wspaniała pogoda, krajobrazy, kultura, tanie życie i społeczność mówiąca językiem angielskim to tylko niektóre zachęcające aspekty emerytury na Malcie.

 

8. Francja

Lyon

Większość myśli o Francji jako o drogim kraju. Paryż – tak. Ale pozostałe tereny oferują tanie życie i przystępne cenowo nieruchomości. Według ranking WHO, Francja ma jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Najlepszymi miejscami na emeryturę są Lyon, Montpellier, Sarlat-la-Canéda, Bordeaux i Pau.

7. Malezja

Malezja

Tropikalna pogoda, dziewicze plaże i lasy deszczowe sprawiają, że Malezja jest idealnym domem dla tych, którym nie przeszkadza upał. Coraz to nowsze i większe metropolie zapewniają dostęp do wszystkich potrzeb cywilizacyjnych. Malezja również oferuje bardzo przystępne koszty utrzymania i sielankowe życie.

6. Ekwador

Ekwador

Ten kraj nie schodzi z list najlepszych miejsc na emeryturę od kilku lat. W Ekwadorze nie tylko można przeżyć na emeryturze za niewielkie pieniądze, ale również nie trzeba mieć wiele pieniędzy aby dobrze żyć. Konstytucja Ekwadoru gwarantuje obcokrajowcom takie same prawa, jak ich obywatelom, dzięki czemu każdy może cieszyć się takimi samymi przywilejami jak mieszkańcy.

5. Portugalia

Portugalia

Niepozorny kraj, jakim jest Portugalia zapewnia łagodne temperatury przez cały rok, jednocześnie dopuszczając pewną sezonowość. Od win Porto po plaże Algarve, Portugalia ma wiele do zaoferowania dla emerytów. Średni miesięczny koszt utrzymania włącznie z mieszkaniem wynosi około 1 500 dolarów, a miesięczny koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to wydatek około 45 dolarów.

 

4. Kolumbia

Kolumbia

Nie tylko daje możliwości eksploatacji całego kontynentu Ameryki Południowej, ale jest również położona tylko 4 godziny lotu od Stanów Zjednoczonych. Aby ubiegać się o wizę emerytalną wystarczy wykazać, że posiada się miesięczny dochód w wysokości 780 dolarów. W Kolumbii możesz spędzić czas nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim, albo w deszczowych lasach Amazonii.

3. Meksyk

Meksyk

Ciepła pogoda w Meksyku od lat przyciąga emigrantów z chłodniejszych regionów Ameryki Północnej. Bogata historia, ciekawa kultura, przystępne ceny i bliskość do USA sprawiają, że Meksyk jest ulubionym krajem wśród emerytów.

2. Panama

Panama

Panamczycy są bardzo gościnnym narodem. Miesięczne utrzymanie wynosi około 1300 dolarów w większości nadmorskich miejscowości. Panama oferuje wiele opcji wizowych dla obcokrajowców zainteresowanych zamieszkaniem, w tym wizy specjalnie dla emerytów. Opieka medyczna jest wysokiej jakości i po przystępnych cenach. Wielu lekarzy i dentystów, zwłaszcza w Panama City, mówi doskonale po angielsku. Panama ma dwie linie brzegowe wzdłuż Karaibów i Pacyfiku. Wyspy, wulkany, dżungla, rafy koralowe, rzeki, doliny i lasy namorzynowe czekają na turystów i emerytów do okrycia.

 

1. Kostaryka

Kostaryka

To tropikalne miejsce w Ameryce Środkowej jest bogate w naturalne piękno, od lasów deszczowych obfitujących w egzotyczną przyrodę po przybrzeżne widoki na Karaiby i Pacyfik. Całoroczny tropikalny klimat przyciąga rzesze emigrantów i turystów. Wielu emerytów decyduje się zamieszkać w Centralnej Dolinie Kostaryki, która jest regionem otaczającym stolicę San José. Tam znajduje się międzynarodowe lotnisko, sklepy i placówki medyczne – z najlepszymi lekarzami i obiektami medycznymi zarówno publicznymi, jak i prywatnymi. Jeśli planujesz zamieszkać na Kostaryce, powinieneś rozważyć złożenie wniosku o stały pobyt. Jedną z opcji jest dla emerytów jest tzw. pensionado. Ubiegając się o nią wystarczy udowodnić minimalny dochód w wysokości 1000 dolarów miesięcznie. Małe kondominium lub dom można wynająć już od 300 do 600 dolarów miesięcznie, a całkowity koszt miesięcznego utrzymania wynosi około 1500-2000 dolarów.

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię