Pół tysiąca głów państw i szefów rządów może pojawić się na pogrzebie królowej Elżbiety II

Nawet pół tysiąca głów państw i szefów rządów może pojawić się w Londynie na poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Będzie to największe takie wydarzenie dyplomatyczne ostatnich dekad w Wielkiej Brytanii i na świecie.

Wśród polityków, którzy potwierdzili udział w uroczystościach są prezydenci USA i Polski, Joe Biden i Andrzej Duda.

 

Brytyjska ambasador w Warszawie Anna Clunes mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że w poniedziałek politycy będą mieli okazję porozmawiać z nowym królem Wielkiej Brytanii Karolem III. „Król Karol III będzie miał przyjęcie w Buckingham Palace. Również nasz minister spraw zagranicznych ma zaplanowane przyjęcie dla gości zagranicznych” – podkreśla dyplomatka.

Ambassador Anna Clunes przyznaje, że dla brytyjskich władz pogrzeb królowej Elżbiety II będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym. „Będzie tak dużo wyzwań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludzi i tak dalej. Mam nadzieję, że wszystko będzie działać dokładnie tak, jak to zaplanowano. Jestem pewna, że tak będzie, że wszyscy są gotowi” – dodaje Anna Clunes.

 

Trumna z ciałem Elżbiety II jest wystawiona na widok publiczny w Westminsterze i pozostanie tam do poniedziałkowego pogrzebu. Królowa spocznie potem w Windsorze obok swojego męża Filipa. Oboje przeżyli razem 73 lata.
Królowa Elżbieta zmarła tydzień temu. Miała 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

IAR

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię