Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, autor „Tytusa, Romka i A’Tomka”

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, grafik, rysownik i publicysta, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Miał 97 lat.

Henryk Jerzy Chmielewski w 1943 wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec podchorąży 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch” o pseudonimie „Jupiter”. Wraz ze współtowarzyszami broni miał opanować Okęcie, jednak już 1 sierpnia został zatrzymany przez niemieckich żołnierzy ze służb lotniczych i trafił do niewoli.

Na komiksach „Papcia Chmiela” wychowało się kilka pokoleń Polaków. Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, ukazująca się od 1957 roku, została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Dotychczas ukazało się ponad 30 części komiksu. Tytułowy szympans Tytus był w nich harcerzem, kosmonautą, plastykiem, dziennikarzem, aktorem, a nawet olimpijczykiem. Podróżował na Dziki Zachód i na Wyspy Nonsensu. Ostatnia księga, w której Tytus został kibicem, trafiła do sklepów w 2008 roku.
Pojawiło się też kilka okolicznościowych wydań, między innymi w 2009, w 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ukazał się komiks „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944 (…)”. Z kolei trzy lata temu trójka bohaterów obchodziła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Henryk Jerzy Chmielewski jest także autorem książek „W odwiedziny do rodziny” oraz „Witek Sprytek i inne opowieści”, tomiku zawierającego takie opowieści, jak: „Sadełko i Szczudełko”, „Kapitan Mewka”, „Cyrk Bum Tarara”. Kilka lat temu ukazał się komiks „Elemelementarz”. Papcio Chmiel napisał też trzytomową autobiografię, składającą się z części: „Urodziłem się w Barbakanie”, „Tytus zlustrowany” i „Tarabanie w Barbakanie”.

Otrzymał wiele wyróżnień. Został między innymi uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię