Nie żyje Leon Spinks. Słynny bokser miał 67 lat

W piątek w wieku 67 lat zmarł Leon Spinks, były zawodowy mistrz świata wagi ciężkiej w boksie. W grudniu zmagający się z nowotworem prostaty Spinks trafił do szpitala w Las Vegas.

Jako amator sięgnął po złoto igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku w wadze półciężkiej. W półfinale tamtych zawodów pokonał Polaka Janusza Gortata. Na swoim koncie miał też medale mistrzostw świata i igrzysk panamerykańskich.

 

Jako zawodowiec walczył od 1977 roku. Rok później sensacyjnie pokonał na punkty Muhammada Alego i został mistrzem świata wagi ciężkiej. Ali zrewanżował się młodszemu o ponad 10 lat rywalowi siedem miesięcy później, wygrywając jednogłośnie w Nowym Jorku w obecności 70 tysięcy widzów.

Później Spinks jeszcze dwukrotnie walczył o pasy mistrza świata. W 1981 roku przegrał w wadze ciężkiej z Larrym Holmesem, a pięć lat później, już jako zawodnik kategorii junior ciężkiej, uległ Dwightowi Muhammadowi Qawiemu.

Ostatni pojedynek Spinks stoczył w grudniu 1995 roku. W zawodowej karierze Amerykanin odniósł 26 zwycięstw, trzy walki zremisował, a 17 przegrał.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię