Nie żyje Ryszard Szurkowski. Słynny polski kolarz miał 75 lat

253

Nie żyje Ryszard Szurkowski, jeden z najlepszych polskich kolarzy w historii, dwukrotny medalista olimpijski. Cztery razy wygrał Wyścig Pokoju, był trzykrotnym mistrzem świata amatorów i dwunastokrotnym mistrzem Polski. 12 stycznia 2021 skończył 75 lat.

Sławę Ryszardowi Szurkowskiemu przyniósł Wyścig Pokoju. Zwyciężał w nim czterokrotnie – w 1970, 1971, 1973 i 1975 roku. W 1972 roku w Monachium i cztery lata później w Montrealu wywalczył srebrny medal olimpijski w drużynowej jeździe na czas. W 1973 roku w Barcelonie został indywidualnym mistrzem świata w wyścigu amatorów ze startu wspólnego oraz drużynowej jeździe na czas.

Był samoukiem i naturalnym talentem kolarskim. W zawodach startował od 1963 roku, początkowo jako niezrzeszony amator. Pierwszymi sukcesami było mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w indywidualnych mistrzostwach Polski w 1968 roku. Od 1969 był członkiem kadry narodowej.

 

Seria jego sukcesów w latach 70. spowodowała, że był wtedy uważany za jednego z najlepszych kolarzy amatorów na świecie. Doceniano także jego sportową uczciwość. W 1970 roku został laureatem nagrody Fair Play przyznawanej przez UNESCO, kiedy oddał swój rower rezerwowy Zygmuntowi Hanusikowi podczas mistrzostw Polski ze startu wspólnego. Dwukrotnie wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego polskiego sportowca. Polskie Radio w 2015 roku wyróżniło go tytułem „Osobowości sześćdziesięciolecia Kroniki Sportowej”.

Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Został także siedmiokrotnie odznaczany Złotym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

Po zakończeniu kariery w latach 1984-1988 Ryszard Szurkowski był trenerem reprezentacji Polski. Największe sukcesy osiągnął z Lechem Piaseckim, który pod jego wodzą w 1985 roku wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata amatorów w wyścigu ze startu wspólnego. Trzy lata później Szurkowski doprowadził polski zespół do srebrnego medalu olimpijskiego w wyścigu drużynowym podczas igrzysk w Seulu.

Był też założycielem pierwszej polskiej zawodowej grupy kolarskiej (1988), a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego w latach 2010-11.

W czerwcu 2018 roku uległ poważnemu wypadkowi podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Przeszedł kilka operacji kręgosłupa i rekonstrukcji twarzy, częściowo sparaliżowany walczył o powrót do pełnej sprawności.

iar