Nie żyje wybitny poeta i eseista Adam Zagajewski

394
fot. Wikipedia

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało o śmierci Adama Zagajewskiego.

„Poeta, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na wiele języków. Sygnatariusz Listu 59. Miał 75 lat. RIP” – napisano na profilu ministerstwa na Twitterze.

Smutna informacja nadeszła, jak zauważono, na koniec przypadającego dziś Światowego Dnia Poezji.

Adam Zagajewski od 1983 pełnił funkcję redaktora „Zeszytów Literackich”. Był również laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był członkiem Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

 

O śmierci poety poinformowano także na profilu miesięcznika Znak na Facebooku. „Na łamach miesięcznika Znak tak pisał o przeżywaniu żałoby. »Pierwszy moment żałoby, zaraz po otrzymaniu wiadomości o zgonie bliskiej nam osoby, jest czymś straszliwym. To nawet nie jest jeszcze żałoba, to ból i bunt w stanie czystym, a słowo „żałoba” już zawiera w sobie pierwiastek rezygnacji, paktowania z tym, co się stało. Lecz w pierwszym momencie nie ma jeszcze słów, nie ma zgody, nie ma rezygnacji. Jest tak, jakby otworzyła się dziura w istnieniu. To jest trzęsienie ziemi otwierające przepaść. Moment płaczu i wściekłości, kiedy Logos jest bezradny. Logos dyskretnie odsuwa się na bok. Potem ta szczelina powoli, stopniowo zamyka się i zaczyna się długotrwały proces żałoby, zaczynamy ostrożnie chodzić po kładce nad rozpadliną; z czasem blizna zmienia kolor i prawie upodabnia się do zdrowej skóry. Są jednak śmierci, z którymi nie można się pogodzić»” – przypomniano na profilu miesięcznika Znak w mediach społecznościowych.

 

IAR/ZSS