North Shore Chamber Music Festival zaprasza na wieczór poświęcony muzyce Henryka Szerynga

W ramach „Mistrzowie Przyszłości, Teraźniejszości i Przyszłości”, North Shore Chamber Music Festival zaprasza na wieczór poświęcony muzyce legendarnego skrzypka Henryka Szerynga.

Transmisji z koncertu można będzie posłuchać na kanale The Violin Channel w niedzielę 18 grudnia 2022 roku o godzinie 12:00 w południe.

Program zawiera fragmenty przełomowych nagrań z błyskotliwej dyskografii Szerynga oraz rozmowy z artystami festiwalowymi, gośćmi specjalnymi i stypendystami Arkadego Fomina.

Polsko-meksykański skrzypek Henryk Szeryng urodził się w Warszawie w 1918 roku w zamożnej rodzinie żydowskiej. Już zaledwie w wieku siedmiu lat zaczął grać na skrzypcach. Mając 15 lat debiutował solo grając Koncert skrzypcowy Brahmsa z warszawską Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą rumuńskiego dyrygenta George’a Georgescu.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Szeryng studiował w Paryżu. Gdy Władysław Sikorski, premier polskiego rządu na wygnaniu, zapytał Szeryng, który biegle władał siedmioma języków, czy podjąłby się służyć jako jego oficer łącznikowy i interpretator, Szeryng bez wahania przerwał studia i objął stanowiska przy Sikorskim. Pomimo tego, że przerwał studia, nie przerwał gry na skrzypcach. Podczas wojny  dał ponad 300 koncertów dla wojsk alianckich na całym świecie. Kiedy on w 1941 roku udał się z Sikorskim do Meksyku w poszukiwaniu domu dla 4000 polskich uchodźców, tak mu się przyjęcie w Meksyku spodobało, że sam zdecydował się tam przenieść.

Po wojnie tworzył muzykę razem z pianistą Arturem Rubinsteinem i wiolonczelistą Pierre’em Fournierem. Był także pierwszym skrzypkiem w historii, który nagrał wówczas nowo odkryty III koncert skrzypcowy Niccolo Paganiniego. Powszechnie cenione są jego nagrania sonat fortepianowych i skrzypcowych Mozarta i Beethovena z Ingrid Haebler.
Szeryng zdobył tak ważne nagrody jak aż sześć Grand Prix du Disque, Médaille d’Argent miasta Paryża, dwie nagrody Edison, a także został mianowany oficerem Ordre des Arts et Lettres in Paris w 1963 roku.

Pełny program wieczoru:

Jean-Marie Leclair
Sonata for two violins No. 5 in E minor

  • Allegro ma poco
  • Gavotte
  • Presto

Vadim Gluzman, violin
Julian Rhee, violin

César Franck
Sonata for Violin and Piano in A major

  • Allegretto ben moderato
  • Allegro
  • Recitativo-Fantasia
  • Allegretto poco mosso

Vadim Gluzman, violin
William Wolfram, piano

Po przerwie będą mogli Państwo wziąć udział w rozmowie na temat mistrza z żoną Szeryngi, Waltraud Szeryng i Vadim Gluzman oraz posłuchać

Johann Sebastian Bach
Ciaccona from Partita No. 2 in D minor BWV 1004

Julian Rhee, violin

Ernesto Halffter / Henryk Szeryng
Habanera

Julian Rhee, violin
William Wolfram, piano

Igor Frolov
Divertimento for two violins and piano

Vadim Gluzman, violin
Julian Rhee, violin
Angela Yoffe, piano.

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie lub emailowo:

North Shore Chamber Music Festival

  • biuro@nscmf.org
  • 847 370 3984

Wieczór koncertowy na żywo odbył się w PianoForte Chicago w sobotę, 3 grudnia 2022.

„Lightscape” w Chicago Botanic Garden zaprasza do magicznej krainy świateł

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię