Nowa metoda oszustów. Tym razem podszywają się pod Pocztę Polską

Kreatywność oszustów nie zna granic. Kiedy jedna z metod staje się powszechnie znana i trudno już znaleźć kolejne, przerzucają się na inne sposoby okradania ludzi z ich ciężko zarobionych pieniędzy. Ostatnim złodziejskim „hitem” jest podszywanie się pod Pocztę Polską.

Instytucja znana i szanowana od lat wydaje się być gwarantem bezpieczeństwa. Doskonale wiedzą o tym także wyłudzacze i złodzieje, wykorzystując znaną markę. Tym razem rozsyłają SMS-y z informacją o rzekomej konieczności aktualizacji danych. Po kliknięciu w link zamieszczony w  wiadomości, pieniądze wypływają z konta, wprost do kieszeni złodziei.

O nowym zagrożeniu poinformował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, przytaczając też treść groźnych i fałszywych wiadomości. Brzmi ona:

Twoja przesyłka jest wstrzymana w naszym magazynie, zaktualizuj dane dostawy (dalej znajduje się niebezpieczny link).

 Jeżeli taką otrzymasz na telefon, w żadnym wypadku nie wolno klikać w link! Tego typu oszustwa nazywa się phishingiem i jest jedną z najczęściej stosowanych przez oszustów. Cyberprzestępcy podszywają się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, a nawet naszych znajomych. Próbują tym sposobem wyłudzić dane do logowania np. do konta bankowego.

Co robić w sytuacji, kiedy na telefon dotrze podobna wiadomość? Przede wszystkim uważnie przyjrzeć się linkowi. W tym przypadku zamiast pocztapolska.pl będą w nim dodatkowe słowa,a  końcówka „pl” zastąpiona jest „pk”. W dalszej kolejności można zadzwonić na pocztę i dowiedzieć się, czy wiadomość jest autentyczna. Jeżeli okaże się , że to próba okradzenia z pieniędzy, najlepiej zgłosić sprawę policji.

 

Ponadto każdy przypadek phishingu można i warto zgłaszać na   stronie zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska https://incydent.cert.pl/

Dzięki zgłoszeniom oszuści są szybciej wykrywani i przestają zagrażać społeczeństwu.

MT

29 miejsc które warto zobaczyć w Polsce

 

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię