Nowa potężna broń USA. Zniszczy elektronikę – oszczędzi ludzi

Kolejne wojny i konflikty prowadzą do coraz bardziej skomplikowanych technologicznie rozwiązań w zakresie broni. Kolejną nowością w USA jest broń elektromagnetyczna. Co to jest i jakie ma działanie?

Pierwsze prace nad bronią elektromagnetyczną zaczęto stosować po wybuchach jądrowych. Broń elektromagnetyczna wywołuje impuls który niszczy swoim zasięgiem poprzez wysokie napięcie wszelką elektronikę, obwody elektryczne czy też duże linie przemysłowe.

W dodatku zakłóca ona łączność fal radiowych. Odcięcie od zasilania jest skutecznym sposobem na wprowadzenie chaosu i dezinformacji na polu bitwy co może być bardzo korzystne dla siły posiadającej taką broń. W takim wypadku w czasie walk utrudniona jest bardzo mocno łączność.

 

W 2012 roku w USA amerykańska armia przeprowadziła pierwsze testy tej broni. Przeprowadzono kilkadziesiąt prób broni o nazwie Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project. Jednak aktualnie ma go zastąpić HiJENKS (High-Powered Joint Electromagnetic Non-Kinetic Strike Weapon). To co różni te rodzaje broni to przede wszystkim rozmiar.

Nowa broń ma być znacznie mniejsza przez co będzie można je stosować z lądu. Na razie ma ona niewielkie pole rażenia i jej głównym zadaniem jest niszczenie systemów sterowania wroga niż zagłuszanie całych miast. Jak donoszą naukowcy, broń elektromagnetyczna ma nie mieć bezpośrednich skutków ubocznych dla człowieka.

Może jednak zniszczyć sprzęt elektroniczny lub spowodować przerwy w dostawie prądu.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię