Nowe święto w Polsce. Prezydent podpisał ustawę

Foto: Facebook Kancelaria Prezydenta RP

Święto państwowe lub narodowe jest to okres nawiązujący do wydarzeń związanych z historią państwa, jego tradycjami lub kulturą.

Często są to dni wolne od pracy wypełnione oficjalnymi wystąpieniami, obchodami, paradami. Pojęcie święta państwowego nie jest w Polsce uregulowane żadnym aktem prawnym.

Jedynie ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych nakłada w myśl art. 7 obowiązek podnoszenia w czasie świąt państwowych flagi państwowej na budynkach publicznych.

Powstania śląskie

Trzy powstania śląskie miały miejsce na Górnym Śląsku w okresie formowania się państwowości polskiej po zakończeniu I wojny światowej i po przeszło 120-letnim panowaniu obcych mocarstw.

 

I powstanie śląskie

Miało miejsce od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r. Zorganizowane zostało przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, a miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Dowódcą został Alfons Zgrzebniok.

II powstanie śląskie

Jest to najkrótsze powstanie i trwało od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r. Miało na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa oraz utworzenie mieszanej policji Polsko-niemieckiej. Dowódcą ponownie został Alfons Zgrzebniok. Powstanie zakończyło się sukcesem.

III powstanie śląskie

Rozpoczęło się już po plebiscycie, a walki trwały od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r. Miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Również zakończyło się sukcesem. Dowódcą był Wojciech Korfanty.

Nowe święto państwowe

7 czerwca br. w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowym Dniu Powstań Śląskich. Po raz pierwszy obchodzony będzie 20 czerwca na terenie całego kraju, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Podpisanie ustawy odbyło się w budynku Akademii, który była pierwszą siedzibą Sejmu Śląskiego. Akt podpisania miał miejsce w obecności członków władz samorządowych, a pan prezydent nawiązał do wartości Śląska dla Polski i wspomniał „bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Posłuchajcie podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię