Nowy dekret wykonawczy Bidena w sprawie sprzedaży broni palnej

Prezydent Joe Biden podpisał nowy dekret wykonawczy mający na celu zwiększenie liczby kontroli przeszłości przy zakupie broni oraz promowanie bezpieczniejszego przechowywania broni palnej.

Biden w oświadczeniu napisał: „Moja administracja będzie nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby nasze społeczności były bezpieczniejsze”.

Biden również wezwał prokuratora generalnego Merricka Garlanda do wzmocnienia zasad dotyczących federalnych sprzedawców broni, aby wiedzieli, że są zobowiązani do sprawdzania przeszłości w ramach licencji. Dodatkowo dekret nakazuje agencjom federalnym zapewnienie zgodności z istniejącymi prawami i procedurami oraz lepsze raportowanie danych balistycznych od federalnych organów ścigania dla izby rozrachunkowej w celu szybszego łapania przestępców.

 

Nowy dekret nakazuje Gabinetowi pracę nad planem lepszej struktury rządu w celu wspierania społeczności cierpiących z powodu przemocy z użyciem broni palnej. Biden wzywa również organy ścigania do przedstawienia propozycji, w jaki sposób rząd federalny może zaspokoić krótko- i długoterminowe potrzeby społeczności dotkniętej masowymi strzelaninami, podobnie jak rządowe organizacje robią to w przypadkach klęsk żywiołowych.

Kolejnym punktem dekretu jest podniesienie świadomości społecznej na temat bezpiecznego przechowywania broni oraz tymczasowe odbieranie pozwoleń na broń osobom, które zostaną uznane są niebezpieczne lub szkodliwe.

Oprócz Garlanda, prezydent w dekrecie wymienił również sekretarza ds. transportu Pete’a Buttigiega, któremu nakazał o pracy nad „zmniejszeniem utraty lub kradzieży broni palnej podczas transportu oraz do poprawy zgłaszania takich strat lub kradzieży poprzez współpracę z przewoźnikami i spedytorami”.

Ostatnim punktem dekretu Joe Bidena jest przyspieszenie i zintensyfikowanie wdrażanie ustawy o bezpieczniejszych społecznościach ponadpartyjnych – Bipartisan Safer Communities Act (BSCA). Prezydent Biden poleca każdej agencji odpowiedzialnej za wdrażanie prawa, aby w ciągu 60 dni przesłała mu raport na temat postępów w pełnym wdrażaniu BSCA i dodatkowych kroków, które podejmą, aby zmaksymalizować korzyści płynące z prawa, w tym poprzez zwiększenie świadomości społecznej i wykorzystanie zasobów udostępnionych przez BSCA.

Rzeczniczka prasowa Białego Domu, Karine Jean-Pierre, powiedziała: „Zbyt wiele istnień ludzkich zginęło w wyniku przemocy z użyciem broni palnej”. Dodała, że Prezydent uważa, że musimy zrobić więcej, dlatego wzywa „Kongres do podjęcia działań i nie zatrzymywania się”.

John Feinblatt, prezes Everytown for Gun Safety, powiedział, że „dzisiejsze zarządzenie prezydenta Bidena jest próbą bezpieczeństwa publicznego.To najnowszy przykład przywództwa prezydenta Bidena w zakresie bezpieczeństwa broni i jesteśmy dumni, że możemy go wspierać, gdy podejmuje zdecydowane działania, aby pomóc zlikwidować lukę w sprzedaży broni – co znacznie rozszerzy kontrole przeszłości dotyczące sprzedaży broni, uniemożliwi dostęp do broni z rąk niebezpiecznych ludzi i ratować życie”.

Więcej informacji na temat dekretu można znaleźć na stronie Białego Domu https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2023/03/14/fact-sheet-president-biden-announces-new-actions-to-reduce-gun-violence-and-make-our-communities-safer/

Czy powinno się zakazać posiadania broni w Stanach?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię