Od 36 lat trafnie przewiduje wybory prezydenckie w USA. Wskazał kto wygra w 2020

Profesor Allan Lichtman, znany jest z tego, że od 1984 roku trafnie przewiduje rezultaty wybór prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W jego ocenie w listopadzie Donald Trump nie zostanie wybrany na drugą kadencję.

Profesor opracował swój własny model. Pod uwagę bierze 13 czynników, które są najbardziej kluczowe w zwycięstwie danego polityka w Stanach. Obejmuje on m.in. krótko- i długoterminowe dane ekonomiczne, liczbę skandali, niepokoje społeczne oraz wydarzenia na rynku.

Profesor Allan Lichtman używa systemu, który stworzył z 13 „kluczy” decydujących o tym, kto wygra bitwę o Biały Dom. W 2016 roku Lichtman był jednym z niewielu prognostyków, którzy przewidzieli, że Trump zostanie prezydentem. Cztery lata później, przewiduje on zwycięstwo Bidena.

Profesor w latach 80. skonstruował model, który nazywa „Kluczami do Białego Domu”. W opracowanym przez siebie modelu bierze pod uwagę 13 czynników (pytań). Kryterium są m.in długo- i krótkoterminowe dane ekonomiczne, niepokoje społeczne liczbę skandali, z czego tylko dwa związane są bezpośrednio z cechami personalnymi .

„Według tych kluczy Donald Trump straci Biały Dom” – powiedział Lichtman podczas wystąpienia dla New York Timesa.

Według systemu Lichtmana, siedem z 13 kluczy faworyzuje Bidena, a sześć przemawia na korzyść Trumpa. Daje to demokratycznemu kandydatowi małą przewagę. Na korzyść obecnie urzędującego prezydenta przemawiają m.in. brak rywalizacji w Partii Republikańskiej, wprowadzenie zmian w polityce, brak poważnych niepowodzeń w polityce zagranicznej i sprawach wojskowych. Na niekorzyść wpłynie kryzys gospodarczy wywołany pandemią oraz „nieumiejętność radzenia sobie z wieloma skandalami”, w tym tych związanych z Rosją.

Profesor podkreśla jednak, że istnieją nadzwyczajne czynniki, które mogą jeszcze zmienić wynik. „Poza kluczami grają inne siły niezwiązane z modelem”, a konkretnie utrudnianie głosowania niektórym grupom społecznych oraz ingerencja w wybory obcych państw.

AL

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię