Od teraz w tym kraju produkty higieniczne dla kobiet są bezpłatne

Niestety tylko w Szkocji, która jako pierwszy kraj postanowiła walczyć realnie z ubóstwem menstruacyjnym, zapewniając kobietom bezpłatne podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne.

W świetle nowego prawa, obowiązującego od poniedziałku 15 sierpnia, szkoły, uniwersytety i siedziby władz samorządowych mają obowiązek wyposażenia łazienek damskich w bezpłatne produkty higieniczne.

Kobiety mające problem ze zdobyciem niezbędnych atrybutów, mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji, która wskazuje najbliższe miejsce oferujące bezpłatnie tampony, czy podpaski. W ślad Szkocji zamierzają iść kolejne kraje.

 

Ubóstwo menstruacyjne jest faktem i obecnie statystyki skazują na fakt, że szczególnie w krajach słabo rozwiniętych, połowy miesiączkujących dziewcząt i kobiet nie stać na środki higieny intymnej i zmuszone są używać ścierek, czy nawet trawy. Niestety problem powszechny jest też w krajach wysoko rozwiniętych – również w USA.

Jak podaje Time – W 2019 roku ankieta przeprowadzona z udziałem 1000 dziewcząt w Wielkiej Brytanii wykazała, że więcej uczennic opuszczało szkołę z powodu miesiączki niż z powodu grypy czy wyjazdu na wakacje.

 

Środki higieniczne przeznaczone dla kobiet w okresie menstruacji ą także trudno dostępne dla osób żyjących w związkach przemocowych. Kontrolujący mężczyźni używają comiesięcznej przypadłości jako środka przymusu, karząc kobiety przez odmawianie im dostępu do tamponów, czy podpasek.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię