Oksford wybrał słowo roku!

Od kilkunastu lat w różnych częściach świata przeprowadzane są plebiscyty na słowa roku. W Polsce popularny jest plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, ale w Wielkiej Brytanii Rada Językowa Oksfordu przeprowadza swoje własne głosowanie.

Tym razem było ono publiczne i zagłosowało ponad 340 tysięcy użytkowników języka angielskiego. Casper Grathwohl przyznał, że nie spodziewali się takiego zaangażowania głosujących.

Jak brzmi nowe słowo roku?

Anglojęzyczna społeczność wybrała zwrot „goblin mode”, co tłumaczymy jako „tryb goblina”. O co chodzi? Określa on osobę niechlujną, leniwą lub chciwą. Jest to oczywiście negatywne wyrażenie, a ktoś w „trybie goblina” raczej odrzuca niż zachęca do kontaktu.

To wyrażenie nie jest jednak nowe, bowiem zostało użyte już na Twitterze w roku 2009. Fraza ta wybiła się w lutym po fakeowym nagłówku wywiadu z Julią Fox, według którego jej były już partner nie lubił gdy wchodziła w „goblin mode”. Okazało się jednak, że to nieprawda i Julia zaczęła dementować, że użyła tego zwrotu kiedykolwiek.

Jednak do takiego zachowania zaczęło przyznawać się coraz więcej ludzi, a szczególnym echem odbił się post na Reddicie, w którym jeden z użytkowników przyznaje się, że czasami zachowuje się jak taki właśnie goblin. Po zakończeniu nowej, pandemicznej rzeczywistości zaczęto tak określać osoby, którym nie przeszkadzał nowy, domowy styl życia. Jednocześnie stało się to wyrazem buntu przeciwko nowych, trudnych standardów piękna i ukazywaniu fałszywego obrazu życia w social mediach.

„The Guardian” tłumaczy, że „tryb goblina” występuje gdy budzimy się w środku nocy i w niezadbanej koszulce przygotowujemy sobie dziwne przekąski.

Spokój jest w każdym z nas – Tenzin Wangyal Rinpocze uczy jak go znaleźć

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię