Wielu z nas zastanawia się czy było zarażonych COVID-19 i czy przeszliśmy infekcję prawie bezobjawowo. Według CDC istnieją pewne objawy po których możemy poznać, że przeszliśmy infekcję koronawirusem.
Oto co może świadczyć o przebytej infekcji:
Przewlekłe zmęczenie – utrzymujące się przez parę tygodni. Proste czynności – takie jak zmywanie naczyń, przejście kilku metrów, mogą sprawiać problemy i prowadzić do zadyszki. Naukowcy z Mayo Clinic twierdzą, że u wielu osób, które wyleczyły się z COVID-19, rozwinął się syndrom chronicznego zmęczenia, złożone zaburzenie charakteryzujące się skrajnym zmęczeniem, które pogarsza się wraz z aktywnością fizyczną lub umysłową, ale nie ustępuje po odpoczynku.
Duszności – zadyszka, zmęczenie i bóle głowy. Ogólny dyskomfort związany z oddychaniem – ucisk w klatce piersiowej, zmniejszenie zdolności wysiłkowych, z którym wcześniej (rok temu i więcej) nie mieliśmy problemu.
Kaszel – przewlekły, uporczywy kaszel. Kaszel, który towarzyszy bez powodu, bez innych objaw chorób przeziębieniowych.
Ból stawów – jest częstym objawem koronawirusa, a badanie opublikowane w Nature Public Health Emergency Collection wykazało, że co najmniej jeden pacjent z 40 badanych doświadczył bólu stawów. Ta dolegliwość stawów może utrzymywać się u osób, które miały wirusa, powodując utrzymywanie się bólu dłoni lub nadgarstka. Również NHS podaje, że doskwierać mogą problemy z ramionami i plecami oraz mrowienie i drętwienie rąk lub nóg.
Ból w klatce piersiowej – a nawet problemy z sercem. Kołatanie serca, zawroty głowy, ból podczas kaszlu, obrzęk kostek, nieregularne bicie serca, niemożność leżenia płasko bez zadyszki, budzenie się w nocy z zadyszką lub zawrotami głowy. Wszystkie te dolegliwości mogą świadczyć o przebytej infekcji.
Trudności z koncentracją – mgła mózgowa związana z COVID-19 obejmuje utratę pamięci, dezorientację, trudności z koncentracją, zawroty głowy i problemy z pamięcią nawet codziennie używanych słów. Coraz częściej osoby, które przeszły COVID, twierdzą, że mgła mózgowa upośledza ich zdolność do normalnej pracy i funkcjonowania.
Bardziej poważne długoterminowe komplikacje – zaobserwowano, że występuje wiele innych objawów wpływających na różne układy i narządów w organizmie. Należą do nich:
- Układ sercowo-naczyniowy: zapalenie mięśnia sercowego
- Układ oddechowy: zaburzenia czynności płuc
- Układ moczowy: ostre uszkodzenie nerek
- Dermatologiczne: wysypka, wypadanie włosów
- Neurologiczne: problemy z węchem i smakiem, problemy ze snem, problemy z koncentracją, problemy z pamięcią
- Psychiatryczne: depresja, lęk, zmiany nastroju
ZSS