Policja ma nowe legitymacje. Będą obowiązywać w latach 2023 – 2026

Dziennik regionalny „Kurier Poranny” przypomina, że polska policja zmieniła swoje legitymacje. Gazeta zachęca, by zapoznać się z obowiązującym ich wzorem, by móc odróżnić dokument od ewentualnych fałszywek stosowanych przez oszustów.

„Kurier Poranny” pisze, że nowy wzór policyjnej legitymacji będzie obowiązywać w latach 2023 – 2026. Dokument, podobnie jak nowy dowód osobisty jest wykonany z wielowarstwowego poliwęglanu i ma więcej zabezpieczeń. Ma formę karty. Jego awers – czyli przednia – strona ma orientację pionową. Czerwono-niebiesko-czerwone tło blankietu na całej powierzchni jest pokryte tłoczeniami. Widoczny jest wśród nich napis „Policja”.

Na samej górze znajduje się napis „Policja”, pod nim nazwa jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę. Z boku zaś, po prawej stronie godło Polski. Poniżej tego napisu, z lewej strony umieszczono fotografię twarzy funkcjonariusza, zaś obok niej, z prawej strony, niebieską gwiazdę – symbol formacji policyjnej. Pod zdjęciem znajdują się dane identyfikacyjne funkcjonariusza – indywidualny, sześciocyfrowy numer identyfikacyjny, imię, nazwisko i stopień. Natomiast pod znakiem gwiazdy numer legitymacji i jej data ważności. Napisy mają kolor czarny.

Rewers, czyli tył nowej legitymacji ma orientację poziomą. Na czerwono-niebiesko-czerwonym tle, z lewej strony znajduje napis w kolorze czarnym z nazwą organu, który wydał legitymację, poniżej niego pouczenie, które mówi, że „wprzypadku znalezienia legitymacji należy niezwłocznie zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji. Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej”.

W prawej górnej części dokumentu w białym polu w zależności od kąta obserwacji widać zdjęcie twarzy policjanta lub stylizowane litery „RP”. Dół dokumentu zajmuje obszar danych odczytu kodu maszynowego.

IAR

Wstyd być Polakiem? Polska w tym zestawieniu na szarym końcu Europy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię