Polka przelała 600 tysięcy „na leczenie Clinta Eastwooda”

fot. Wikipedia

Historia rodem z komedii grozy. Jak donosi policja mieszkanka Piaseczna (woj. mazowieckie) przelała 600 tys. złotych (ok. 160 tys. dolarów) na leczenie amerykańskiego aktora Clinta Eastwooda. Kobieta padła ofiarą internetowego oszusta.

Kobieta w kwietniu 2020 roku poznała w sieci mężczyznę, który podawał się za syna znanego aktora. Oszust poinformował kobietę, że jego ojciec znalazł się w złej sytuacji prawnej z powodu anulowania kontraktu reklamowego – podaje piaseczyńska policja.

Para przez kilka miesięcy korespondowała ze sobą. Mężczyzna poinformował kobietę, że chce zainwestować w Polsce pieniądze. Jednak z powodu zablokowanych kont bankowych w USA nie może tego zrobić. „Syn” Clinta Eastwooda pisał ponadto, że jego ojciec jest chory i stracił płynność finansową.

„Wykorzystał doskonale technikę manipulacji. Uwiarygodnieniu służyły przekazywane przez niego „rodzinne” historie, czy kopie paszportu. Był bardzo przekonujący, doprowadził mieszkankę Piaseczna do wykonania przez nią licznych poleceń transakcji finansowych na podawane jej za pośrednictwem linków, konta. Wpłaty, których dokonywała w dolarach amerykańskich oraz kryptowalucie w przyszłości, jak przekonywał miały jej zagwarantować znaczne zyski, a obecnie miały pomóc w leczeniu ojca” – informuje nadkom. Jarosław Sawicki z piaseczyńskiej policji.

W efekcie kobieta przekazała internetowemu oszustowi 600 tys. złotych. Mężczyzna zerwał kontakt, gdy mieszkanka Piaseczna zażądała umowy. Oszustwo „na znanego aktora” jest nową formą manipulacji, którą stosują internetowi kryminaliści. Przypomnijmy, że w podobny sposób przestępcy wykorzystują naiwność osób starszych w Polsce – wyłudzając pieniądze metodami „na wnuczka”, czy „na policjanta”.

AL

źródło: kpppiaseczno.policja.waw.pl

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię