Polska marka modowa której udało się podbić świat oskarżona o plagiaty!

Marka modowa MISBHV  powstała w 2008 roku w Krakowie z inicjatywy dwóch studentek. W 2016 zadebiutowała na nowojorskim tygodniu mody, a w 2019 prezentowała swoją kolekcję w Paryżu.

W ubraniach tej polskiej marki chodziły Kylie Jenner, Miley Cyrus, Kim Kardashian, Bella Hadid, Dua Lipa, Rihanna czy The Weekend.

MISBHV współpracuje również bardzo ściśle z Reebokiem i Zalando. Marka jest obecnie znana na całym świecie i może być uznawana za symbol sukcesu Polski za granicą. Jednakże, mimo wielu sukcesów odnoszonych przez MISBHV regularnie wysuwane są w ich kierunku zarzuty o plagiaty.

Kłopoty w raju

W 2018 nagłaśniane są pierwsze oskarżenia o plagiat. Nadruk z serii „Motel Mirage”, czyli bluzy (899 złotych) i torby (2 399 złotych) tak naprawdę zamiast dziełem kreatywności MISBHV okazał się okładką płyty amerykańskiego zespołu Sleep Chamber z 1985 roku.

Nadruk z serii „Motel Mirage”

W 2019 sytuacja się powtarza. Marka wypuszcza koszulki z nadrukiem, który okazuje się grafiką z okładka „Lovehunter” zespołu Whitesnake z 1979 roku. Tak jak w poprzednim przypadku grafika na koszulach jest dokładnie taka sama jak na albumie.

Okładka „Lovehunter”

 

 

Chociaż w Polsce obecnie mało która platforma czy twórca decyduje się otwarcie krytykować MISBHV to na szczęście w Internecie nic nie ginie. Z powodzeniem można natknąć się na różne grupki i wątki na forach gdzie marka jest wprost wyśmiewana, a użytkownicy na potęgę publikują kolejne przykłady plagiatów.

Niestety MISBHV nie odnosi się do zarzutów kopiowania swoich prac, a jeśli to robi to wyjaśnienia są pokrętne i mało zgodne z prawdą. Osoby, które zostały okradzione przez markę zazwyczaj albo o tym nie wiedzą albo nie stać ich zwyczajnie na batalie sądową z firmą o światowym formacie.

Przykro patrzy się na to jak marka, która miała być symbolem polskiego sukcesu stała się wyrachowanym złodziejem, Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu więcej ludzi zacznie zauważać problem, a nieuczciwa marka zostanie zbojkotowana.

ZSS

Więcej Polaków w Anglii i Walii

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię