Polskie haubice Krab robią prawdziwą furorę na Ukrainie

Fot. gov.pl

Wojna w Ukrainie rzuciła wyzwanie wszystkim krajom demokratycznym opowiadającym się za wolnością i sprawiedliwością.

Zdradziecka napaść Rosji spowodowała konieczność pomocy dla kraju, który stał się ofiarą zbrodniczego agresora. Polska znajduje się na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych, pod względem dostaw uzbrojenia dla Ukrainy. Jednym z najważniejszych elementów jest armatohałbica Krab.

Tak się zaczęło

Po rozpadzie Związku Radzieckiego i deklaracji przystąpienia Polski do NATO, nastąpiła konieczność dostosowania uzbrojenia armii do standardów krajów zachodnich. Zmiany musiały nastąpić we wszystkich rodzajach broni, także artylerii.

Dotychczasowe armatohałbice miały kaliber 152 mam, natomiast państwa NATO używały 155. Samobieżna armatohałbica Krab powstała na bazie już istniejących rozwiązań stosowanych w innych armiach świata. Stanowi połączenie polskiej myśli technicznej, brytyjskiego systemu AS90/52 Braveheart i południowokoreańskiej armatohaubicy K9 Thunder.

Samobieżna armatohałbica Krab

Producentem jest Huta Stalowa Wola. Podstawowym uzbrojeniem jest armata kalibru 155 km o długości 52 kalibrów. Załogę stanowi 5 osób. Zaopatrzona jest silnik turbodiesel V8 o mocy 1000 KM.

  • wymiary
    długość: 12,101 m, szerokość: 3,64 m, wysokość: 3,00 m.
  • osiągi
    prędkość na drodze: 60 km/h, w terenie: 30 km/h.
  • możliwość pokonywania przeszkód terenowych
    brody o głębokości 1 m, rowy o szerokości 2,5 m, ściany o wysokości 0,8 m, kąt podjazdu 25°, kąt przechyłu bocznego 17°.

Polskie Kraby w Ukrainie

Ze zrozumiałych względów za wcześnie jest na dokładny opis działań Krabów na polu walki. Faktem jednak jest, że pierwsze maszyny pojawiły się na froncie pod koniec maja 2022 i do tej pory dostarczono ich co najmniej 18 sztuk. Od samego początku chwalone są przez ukraińskich użytkowników za precyzję działania i niezwykłą sprawność w unieszkodliwianiu artylerii przeciwnika. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy nazwał nawet polskie Kraby bronią zwycięstwa. Zwrócono także uwagę na ich prędkość poruszania się i dużą szybkostrzelność. Ukraińcy uważają, że polskie Kraby stanowią istotne wsparcie dla ukraińskiej armii.

TB

Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię