Porozumienie USA i Japonii ws. handlu minerałami

Stany Zjednoczone i Japonia osiągnęły porozumienie w sprawie handlu minerałami, które są kluczowe w produkcji akumulatorów dla samochodów elektrycznych – poinformowali przedstawiciele amerykańskiej agencji do spraw handlu. Ma to wzmocnić łańcuchy dostaw w sektorze, w którym dominują Chiny oraz umożliwić Japonii pozyskiwanie nowych, rządowych dotacji.

 

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone i Japonia podpiszą umowę we wtorek i wtedy wejdzie ona w życie.

Umowa obejmuje pięć najważniejszych minerałów najbardziej potrzebnych do akumulatorów pojazdów elektrycznych – lit, nikiel, kobalt, grafit i mangan. Przewiduje, że nie będą na nie nakładane cła. Będzie rewidowana co dwa lata. W porozumieniu zapisano też dzielenie się informacjami o rozwoju technologicznym w produkcji minerałów – chodzi tu m.in. o zwalczanie polityki i praktyk nierynkowych innych krajów w tym sektorze. Obejmuje też zobowiązania inwestycyjne zagranicznych.

Umowa opiera się na ograniczonym porozumieniu handlowym, które oba kraje zawarły w 2019 roku. Porozumienie wpisuje się także w działania Waszyngtonu, który kontynuuje współpracę z sojusznikami i partnerami w celu wzmocnienia łańcuchów dostaw, w tym w ustawę o redukcji inflacji. Prawo to stanowi, że 40 procent minerałów do baterii EV musi zostać wydobyte lub przetworzone w krajach, które mają umowy o wolnym handlu z Ameryką – ta liczba ma wzrosnąć do 80 w 2027 roku.

Przepisy wykluczyłyby w przyszłości z rynku wielu sojuszników Stanów Zjednoczonych, w tym Unię Europejską, Japonię czy Wielką Brytanię, którzy nie mają tradycyjnych umów o wolnym handlu z USA. Dlatego najnowsza umowa otwiera drzwi dla minerałów przetwarzanych w Japonii, co kwalifikuje ją do niektórych amerykańskich dotacji – w tym nowej ulgi podatkowej w wysokości 7500 dolarów na samochody elektryczne.

Do końca miesiąca Departament Skarbu wyda zawiadomienie z proponowanymi wytycznymi dotyczącymi minerałów i wymagań ustawy o redukcji inflacji dotyczących składników baterii.

W tym miesiącu prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zainicjowali negocjacje w sprawie podobnej umowy. W planach USA jest też pakt z Wielką Brytanią i ogólna współpraca w tym obszarze z krajami G7.

IAR

Workation lub bleisure – popandemiczny trend globalny

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię