Przez parę minut był najbogatszym człowiekiem na świecie

„Tak długo, jak jesteśmy ludźmi,
będziemy się mylić.”
– Haruki Murakami, „Tańcz, tańcz, tańcz”

Słowniki definiują pomyłkę jako działanie nieświadome lub oparte na niewłaściwych przesłankach, które powoduje skutek inny od spodziewanego. Pomyłki bywają powodowane przez najróżniejsze czynniki, począwszy od zwykłego roztargnienia, a na niewłaściwych danych wprowadzonych do superkomputera skończywszy. Różne są również skutki pomyłek, od zupełnie nic nie znaczących, aż do tragicznych konsekwencji pomyłek sądowych.

 

Najczęściej spotykanym błędem są pomyłki przy zlecaniu przelewów. Do wymiany danych o przelewach banki używają elektronicznego systemu Elixir. Działa on w ten sposób, że dwie cyfry rachunku tworzą sumę kontrolną, na podstawie pozostałych cyfr. Jeśli nawet jedną z cyfr rachunku wpiszemy niewłaściwą, suma ta nie będzie się zgadzać. Nie są natomiast sprawdzane pozostałe dane odbiorcy. Ten system zabezpieczenia nie jest jednak zawsze skuteczny. Czasami zdarza się, że błędnie podany numer rachunku będzie taki, że liczba kontrolna się zgadza, ponieważ istnieje taki odbiorca i na jego koncie pojawi się kwota przelewu. To samo dotyczy podania w przelewie błędnej kwoty. Jeśli na koncie są odpowiednie środki, przelew zostanie wykonany.

 

2-minutowy superbilioner

W wyniku omyłki, na koncie 56-letniego Chrisa Reynoldsa pojawiła się gigantyczna kwota 92 233 720 368 547 800 dolarów amerykańskich. Po pobraniu przez niego wyciągu bankowego okazało się, że jest milion razy bogatszy od meksykańskiego magnata telekomunikacyjnego Carlosa Slima, którego aktywa wyceniane są na 67 bilionów dolarów. Na koncie PayPal Chris nigdy nie miał więcej niż 1000 dolarów. Okazało się, że suma debetu spowodowana użytkowaniem serwisu, jest pomyłką i po zalogowaniu się do konta, wszystko było już normalnie. Pracownik, który omyłkowo przelał pieniądze, szybko się zorientował i kwotę wycofał. Formalnie jednak Chris Reynolds, przez 2 minuty był najbogatszym człowiekiem świata. W ramach rekompensaty firma PayPal zobowiązała się przekazać pewną sumę pieniędzy na rzecz wskazanej przez niego organizacji charytatywnej.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię