Impeachment Trumpa zgodny z konstytucją. Senat zadecydował

Większość członków Senatu opowiedziała się we wtorek za przeprowadzeniem pełnego procesu impeachmentu byłego prezydenta Donalda Trumpa. Poparli argument,  że procedura ta jest dozwolona przez konstytucję.

Prawnicy Trumpa argumentowali, że Senat nie ma uprawnień do sądzenia byłego prezydenta, który jest obecnie osobą prywatną.

 

Senatorowie opowiedzieli się za impeachmentem stosunkiem głosów 56-44. Sześciu republikańskich senatorów poparło Demokratów i uznało zgodność procesu z konstytucją USA. Wśród niech znaleźli się: Susan Collins (Maine), Lisa Murkowski (Alaska), Mitt Romney (Utah), Ben Sasse (Neb.) i Pat Toomey (Pa.)

Głosowanie świadczy o tym, że Demokraci mogą nie uzyskać wystarczające liczby głosów, aby uznać Trumpa za winnego. Do jego skazania potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie, gdzie obie partie mają po 50 senatorów. Oznacza to, że do demokratów musiałoby dołączyć co najmniej 17 republikanów.

W środę oskrżyciele reprezentujący Izbę Reprezentantów oraz obrońcy Donalda Trumpa zaczną przedstawiać argumenty za jego skazaniem lub uniewinnieniem. Potrwa to najparwdopodobniej kilka dni. Przed ostatecznym głosowaniem obie strony przedstawią argumenty końcowe. W tej chwili nie wiadomo czy Senat zdecyduje się na powołanie świadków.

Dużą część materiału dowodowego mają stanowić nagrania wideo ze szturmu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol, do którego doszło 6 stycznia oraz wypowiedzi byłego prezydenta o oszustwie wyborczym i wezwania do jego zwolenników by walczyli przeciwko oszustwu. Demokraci przedstawili wczoraj pierwszy taki film, dokumentujący oblężenie z 6 stycznia, które przeplata się z przemówieniem jakie były prezydent wygłosił tego dnia do swoich zwolenników.

Jeśli Trump zostanie uniewinniony nie jest jasne czy Senat nadal mógłby przeprowadzić głosowanie w sprawie zakazu sprawowania urzędu przez Trumpa w przyszłości – wymagające jedynie większości głosów.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię