Setki wydarzeń w całej Polsce na 104. rocznicę odzyskania niepodległości

Wystawy, pikniki, koncerty, plenerowe widowiska czy pokazy rekonstruktorów – w całym kraju odbędą się setki wydarzeń, upamiętniających 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Największym projektem włączającym rodaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja „Niepodległa do Hymnu”.

 

Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w setkach miejscach w Polsce i na świecie wspólne śpiewanie hymnu w południe 11 listopada. „Hymn będziemy śpiewać, między innymi, w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, przed Zamkiem Królewskim w Warszawie czy pod Bazyliką Mariacką w Krakowie – gdzie również hejnaliści włączą się do akcji” – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przygotowało rodzinny Weekend Niepodległości 2022, który otworzy uroczysta parada. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza, między innymi, na koncert „Polskie hymny”, warsztaty rodzinne i grę terenową, pokazy zabytkowych samochodów czy spacery z przewodnikiem po Sulejówku.

Parady uliczne, tańce, koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów – to także atrakcje Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstanie scena muzyczna, na której wystąpią takie gwiazdy, jak Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA.

Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci. Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny czy z centralnej Polski przygotowano Scenę Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IAR

Nadzieja na ekspresowe loty nad Atlantykiem

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię