Soros kupił akcje jednego z najbardziej tajemniczych gigantów w USA

George Soros zainwestował gigantyczną kwotę w akcje firmy Palantir. Inwestycja Sorosa była warta około 175,3 mln dolarów – podaje CNN, powołując się na Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Palantir wszedł na Wall Street we wrześniu, jednak do tego czasu o jej działalności nie było wiele wiadomo. Jednym z współzałożycieli tej tajnej i kontrowersyjnej firmy, która zajmuje się analizowaniem i zabezpieczaniem danych jest Peter Thiel. Miliarder, który współtworzył PayPal. Thiel znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów politycznych.

Soros Fund Management nabył 18,5 miliona akcji Palantiru, jednak rzecznik Sorosa powiedział w CNN, że firma planuje sprzedać swoje udziały. Akcje Palantira są obecnie notowane po prawie 16 dolarów za sztukę, więc udział miliardera jest obecnie wyceniany na około 294 miliony dolarów. Cała spółka jest teraz warta ponad  30 miliardów dolarów.

Wiadomość o tej inwestycji wzbudziła zaskoczenie biorąc pod uwagę fakt, że Soros jest znany ze swoich liberalnych poglądów, a współzałożyciel spółki to zwolennik Donalda Trumpa oraz konserwatysta.

Jednak firma Palantir jest również kontrowersyjna ze względu na swoje relacje z agencjami rządowymi i ogromnym zasobem danych, które śledzi. Firma ściśle współpracuje z amerykańskim rządem i organami ścigania. Wśród jej klientów są FBI czy CIA oraz Departament Obrony USA. Platformy firmy Gotham, Foundry i Apollo są wykorzystane do monitorowania działalności terrorystycznej. Duże firmy korzystają również usług Palantir’a do analizy danych dotyczących pogody i zakupów konsumenckich.

Emocje wzbudza również nazwa firmy, która została najprawdopodobniej zaczerpnięta z „Władcy Pierścieni” , Tolkiena. W książce palantiry to kryształowe kule pozwalające zobaczyć wydarzenia odległe w czasie i przestrzeni. W niewłaściwych rękach jednak, palantiry były niebezpiecznym narzędziem.- pisze Jak podaje Business Insider

Ostatnio firma była zaangażowana przede wszystkim w śledzeniu danych, dotyczących rozprzestrzeniania się Covid-19 i potencjalnej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi.

Fundusz Sorosa jest właścicielem około 1% akcji Palantiru. We wtorek Soros Fund Management oświadczył, że  planuje sprzedać  wszystkie swoje akcje i nie popiera praktyk biznesowych firmy „SFM dokonało tej inwestycji w czasie, gdy negatywne konsekwencje społeczne zbierania danych użytkowników były mniej zrozumiałe. SFM nie zainwestowałaby dzisiaj w Palantir”. „SFM nie dokonałaby inwestycji w Palantir”.– brzmi oświadczenie

Do niedawna niewiele było wiadomo na temat finansów Palantiru. Jednak firma w ubiegłym tygodniu ujawniła obiecujące wyniki za trzeci kwartał. Sprzedaż wzrosła o 52 proc. do 289,2 mln dolarów, a Palantir podniósł swoje perspektywy przychodów na cały rok. Firma ogłosiła również, że zdobyła nowe kontrakty z amerykańską armią i Narodowymi Instytutami Zdrowia.

AL

źródło: CNN, BI, Fox B.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię