Spada inflacja w Stanach Zjednoczonych

Inflacja w Stanach Zjednoczonych spowolniła. Według najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy, w kwietniu średni wzrost cen w USA wyniósł 4,9 procent. To najniższy poziom inflacji od dwóch lat.

 

Trend spadkowy inflacji trwa od połowy ubiegłego roku, kiedy to wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych w USA przekraczał 9 procent. Roczna inflacja na poziomie 4,9 procent jest niższa niż przewidywali ekonomiści.

Według raportu Departamentu Pracy, ostatnie miesiące przyniosły sadek cen gazu, elektryczności, biletów lotniczych a także mięsa i owoców. Rosły natomiast ceny używanych samochodów i benzyny. Analitycy zgodnie uznali, że raport jest dowodem na wyraźny spadek presji inflacyjnej. Ostrzegli jednak, że droga do pożądanego poziomu inflacji na poziomie 2 procent jest daleka.

Najnowszy raport Departamentu Pracy może wzmocnić przekonanie urzędników Zarządu Rezerwy Federalnej o konieczności czasowego powstrzymania podnoszenia stóp patentowych. Obecnie stopa procentowa FED wynosi obecnie 5,08 procent.

IAR

Burmistrz Chicago, Lori Lightfoot ogłosiła migracyjny stan wyjątkowy. Czy to rozwiąże problem?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię