Studzenie rynku

Bank Rezerw Federalnych rozważa kolejne podniesienie stop procentowych po niepokojących raportach dotyczących inflacji, która w detalu wyniosła 9.1% a w hurcie ponad 10%.

Oprocentowanie pożyczek hipotecznych spadło nieco w ubiegłym tygodniu po optymistycznych danych z rynku pracy jednak globalna inflacja spowodowana (wciąż) utrudnieniami endemicznymi razem z wojna na Ukrainie cieniem rzuca się na prognozy wzrostu stąd oprocentowanie Mortgages wystrzeliło znów w górę, co spowalniać ma popyt na domy. Spowolnienie na rynku z jednej strony daje kupującym większy wybór i pole do negocjacji, z drugiej: drastycznie ogranicza ich moc nabywcza.

Widać to po spadających obrotach na rynku nieruchomości) W regionie Chicago pierwszy tydzień lipca 2022 (tradycyjnie będący szczytem aktywności rynkowej w roku kalendarzowym) w obrotach porównywany został do pierwszego tygodnia stycznia (tradycyjnie jednego z najsłabszych w roku), a obroty spadają zarówno w powiecie Cook jak i powiatach ościennych. I chodź na rynku pojawia się podobna ilość nieruchomości co w latach ubiegłych nie sprzedają się one na pniu, tylko spędzają na rynku 30, 50 i więcej dni. (Dla weteranów branży czy chociażby tych którzy real estate praktykowali przed Pandemia to powrót do normalności, dla rzeszy tysięcy agentów, którzy swoja przygodę z nieruchomościami rozpoczęli podczas Pandemii 30 dni na rynku to nowość i powód do niepokoju – wywołany głównie brakiem umiejętności interpretowania rynku dla sprzedających przyzwyczajonych do sprzedaży “na pniu” w ostatnich latach).

 

Są jednak i optymistyczne sygnały: stopy procentowe zanotowały największe od 2008 spadki w ubiegłym tygodniu, kiedy to oprocentowanie 30 letniej pożyczki stałej spadło do 5.3%. Zdaniem wielu oprocentowanie pożyczek hipotecznych wzrosnąć może do poziomu 7% zanim podwyżki stop bazowych i międzybankowych realnie wpływać zaczną na wszystkie gałęzie ekonomii. Pamiętajmy także by brać poprawkę na historyczne trendy: średnie oprocentowanie pożyczki hipotecznej w USA na przestrzeni lat wynosi właśnie 7.23% Zdaniem części analityków branży mortgage skuteczne wychodzenie z inflacji zakończyć się może obniżeniem oprocentowania by stymulować pożyczanie i aktywność gospodarki.

Powrót do rekordowych 2% jednak jest mało prawdopodobny.

Komentują:

Sergiusz „Sergio” Zgrzębski – Keller Williams Premiere Properties

Tomasz Tarkowski – PrimeCredit Advisors

Łukasz Majkut – Rosso Recruiting

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię