Szczepionka Johnson & Johnson pozytywnie zaopiniowana. Czym różni się od innych?

Johson&Johson

Federalna Agencja Żywności i Leków Stanów Zjednoczonych (FDA) pozytywnie zaopiniowała szczepionkę na koronawirusa koncernu Johnson and Johnson.

Według agencji pojedyncza dawka szczepionki jest efektywna w zapobieganiu Covid-19 na poziomie 66 procent. Jednorazowa dawka to nie jedyna różnica – preparat nie musi być przechowywany w zamrażarce. Te dwie kwestie znacznie ułatwiają logistykę przy dystrybucji preparatu.

Skuteczność szczepionki jest jednak różna w różnych krajach. Według Federalnej Agencji Żywności i Leków pojedyncza dawka szczepionki Johnson and Johnson w znacznym stopniu chroni przed poważną chorobą lub śmiercią z powodu Covid-19. Skuteczność szczepionki w Stanach Zjednoczonych oceniono na 72 proc., a w Republice Południowej Afryki, gdzie dominuje groźniejszy wariant koronawirusa, na 64 procent.

 

Wskaźniki efektywności szczepionki Johnson & Johnson są niższe niż szczepionek koncernów Pfizer i Moderna, których skuteczność wynosi około 95 procent. Jest ona jednak łatwiejsza w dystrybucji ponieważ może być przechowywana w standardowej lodówce nawet przez 3 miesiące. Nie jest tez konieczne powtarzanie szczepienia. Zatwierdzenie szczepionki Johnson & Johnson w Stanach Zjednoczonych spodziewane jest pod koniec tygodnia.

Do tej pory około 45 milionów Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa. Rząd zapowiada przyspieszenie szczepień w najbliższych tygodniach. Do lata szczepionka ma być dostępna dla wszystkich chętnych.

Jeśli wniosek firmy J&J zostanie zatwierdzony, będzie to trzecia szczepionka na Covid-19 dopuszczona do użytku w nagłych wypadkach w USA. Szczepionka firmy Pfizer została zatwierdzona 11 grudnia, a szczepionka firmy Moderna tydzień później.

Johnson and Johnson ma umowę z rządem federalnym na dostarczenie 100 milionów dawek swojej szczepionki do końca czerwca, a prawie 4 miliony dawek będzie gotowych do wysłania natychmiast po uzyskaniu pozwolenia.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię