Szczepionki chronią także niezaszczepionych

Szczepionki nowej generacji chronią nie tylko osoby, którym je podano, ale także część osób niezaszczepionych. Takie wyniki przynosi najnowszy raport badawczy naukowców z Izraela. Wyniki ich pracy opublikowało renomowane czasopismo naukowe “Nature”.

Naukowcy z Izraela przetestowali szczepionkę nowej generacji firm Pfizer/BioNTech w 177 różnych grupach społecznych w kraju. Badania prowadzone były podczas trzech pierwszych miesięcy tego roku. Naukowcy twierdzą, że w każdej z grup podanie preparatu 20 procentom społeczności skutkowało dwukrotnym spadkiem liczby zachorowań wśród osób niezaszczepionych.

Autorzy zastrzegają jednak, że te wyniki mogą być różne w zależności od pojawiających się wariantów SARS-CoV-2. Eksperci przypuszczają, że za wysoką skutecznością stoi stosowana przez koncerny nowa technologia mRNA. Kwas rybonukleinowy wykorzystywany jest w niej jako matryca do produkcji białek wirusowych, które z kolei produkują przeciwciała.

Tezę, że nowoczesne szczepionki firm Pfizer czy Moderna znacznie zmniejszają ryzyko zakażeń zawierają też inne badania. Dwa dni temu opublikowano takie właśnie rezultaty prac prowadzonych pod nadzorem CDC czyli rządowej agencji w USA, zajmującej się chorobami zakaźnymi.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony i 775 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 175 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

IAR

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię