TikTok pozwał stan Montana

Właściciel aplikacji TikTok pozwał amerykański stan Montana. Kilka dni temu jego gubernator Greg Gianforte podpisał zakaz używania chińskiej aplikacji, w której publikowane są krótkie filmiki. Ma on wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

W pozwie złożonym w Sądzie Dystryktowym USA dla Dystryktu Montany chińska firma internetowa ByteDance stwierdziła, że ustawodawstwo stanu Montana narusza Pierwszą Poprawkę i części Konstytucji Stanów Zjednoczonych, które ograniczają uprawnienia państwa.

Według firmy chodzi o „niekonstytucyjne zamknięcie forum do wypowiedzi dla wszystkich użytkowników aplikacji”. Rzeczniczka TikToka Brooke Oberwetter powiedziała, że zablokowanie aplikacji jest niekonstytucyjne. Dodała, że firma kwestionuje tę decyzję, aby chronić swoje interesy i setki tysięcy użytkowników aplikacji w Montanie.

Rzeczniczka prokuratora generalnego Montany Austina Knudsena, Emily Flower, zaznaczyła, że pozew ze strony TikToka był spodziewany. „Jesteśmy w pełni przygotowani do obrony prawa, które pomaga chronić prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców Montany” – oświadczyła rzeczniczka.

Zakaz wprowadzony w stanie Montana byłby pierwszym przypadkiem zablokowania TikToka w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie prawa stanowego stwierdzone zostanie, czy możliwe jest zakazanie korzystania z aplikacji, którego właścicielem jest chińska firma ByteDance, ze względów bezpieczeństwa narodowego.

IAR

Pamiętacie Gadu-Gadu? Czy podbije rynek w nowej odsłonie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię