Twórcy filmu „Wednesday” krytykowani za rasizm. Czy słusznie?

Serial „Wednesday”, opowiadający o członkini słynnej upiornej rodziny Addamsów, w krótkim czasie stał się hitem platformy Netflix.

Po niecałym tygodniu od premiery produkcja była oglądana przez 341,2 miliona godzin, czym pokonała takie hity jak „Stranger Things”. Wkrótce potem jej twórcy… zostali oskarżeni o rasizm. Jaki jest tego powód?

Czarne charaktery w serialu są… czarnoskóre

Uwadze fanów i fanek serialu nie mógł umknąć sposób ukazywania postaci o ciemnym kolorze skóry, gdyż dwie główne czarnoskóre postacie, Bianca Barclay oraz Lucas Wilson nękają i dręczą nastoletnią Wednesday. To w konsekwencji prowadzi do jej ostracyzmu społecznego. Ojciec Lucasa, zły i niegodziwy burmistrz, oczywiście też jest postacią graną przez ciemnoskórego aktora. Zapamiętujemy go jako jedną z głównych osób, które tytułowa podejrzewała o związek z morderstwami w okolicy Nevermore (jest to szkoła, w której córka Mortycji i Gomeza rozpoczyna naukę).

Kontrowersje wokół serialu „Wednesday”: użytkownicy Twittera wystosowali oskarżenia ciężkiego kalibru

Część oglądających serial o Wednesday Addams wyraziła zdumienie i niesmak, że w roli bohaterów negatywnych obsadzono osoby czarnoskóre. Jeden z użytkowników uznał za „niewybaczalne” to, że wszystkie ciemnoskóre postaci w nim występujące są albo dręczycielami, albo postępują w niegodziwy sposób. Inna osoba zwróciła uwagę na fakt, że to czarny burmistrz miasta rządzi w miejscu poświęconym ludziom, którzy ponoszą odpowiedzialnym za niewolnictwo, jak i ludobójstwo rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Tim Burton ponownie oskarżony o rasową nietolerancję

To już nie pierwszy raz, kiedy Tim Burton, jeden z głównych producentów „Wednesday”, zostaje posądzany o brak różnorodności etnicznej w obsadach swoich dzieł filmowych i serialowych. Słynący z umiłowania mrocznej, gotyckiej estetyki, bardzo długo pomijał w swoich produkcjach aktorów o innym kolorze skóry niż biały. Dopiero w 2016 ciemnoskóry gwiazdor Samuel L. Jackson zagrał w filmie „Osobliwy dom pani Peregrine”. Sam Burton zaprzeczył, jakoby jego decyzje castingowe wynikały z uprzedzeń na tle rasowym.

ZSS

Kultowe komedie na jesienną chandrę

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię