USA na skraju bankructwa?

Stany Zjednoczone zmagają się z największym kryzysem finansowym od ponad 10 lat. Z tego powodu amerykański kongres został zmuszony do uruchomienia nadzwyczajnych środków. Wyjaśniamy, czy bankructwo USA jest możliwe.

Rosnący limit zadłużenia USA

Zdaniem ekspertów z Bank of America bankructwo Stanów Zjednoczonych to realny scenariusz. Poważny kryzys finansowy w USA zaowocował kolejnym uruchomieniem nadzwyczajnych środków. Takie rozwiązanie wiąże się z niektórych inwestycji funduszu emerytalnego rządowych pracowników. Z tego powodu Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen ponagla amerykański Kongres do szybszego i bardziej zdecydowanego działania.

Aktualny limit zadłużenia wynosi ponad 31 bilionów dolarów. Został on ustalony przez Demokratów pod koniec 2021 roku. W dniu dzisiejszym Izba Reprezentantów jest kontrolowana przez Republikanów, którzy nie popierają dalszego podnoszenia limitu. Biorą to pod uwagę tylko w przypadku otrzymania zgody na cięcia budżetowe.

 

Taki stan rzeczy wzbudził niezadowolenie stronnictwa demokratycznego oraz Białego Domu. Według ich przedstawicieli dalsze podnoszenie limitu zadłużenia stanowi absolutną konieczność, w przeciwnym razie USA może zbankrutować. Jest to spór trwający od wielu lat, a limit był już podnoszony wielokrotnie.

Obecny kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych jest największym od 2011 roku, kiedy to doszło do obniżenia ratingu obligacji tego państwa. Według szerokiego grona specjalistów obecna sytuacja może skutkować bankructwem USA, które doprowadzi do olbrzymiego chaosu i kryzysu gospodarczego na całym świecie.

Najpopularniejsze teorie spiskowe Ameryki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię