USA: Rośnie liczba ofiar „śnieżycy stulecia”

Silny wiatr i opady śniegu, które nawiedziły wschodnie wybrzeże USA, określone zostały „śnieżycą stulecia” i spowodowały już śmierć 51 osób. Niektóre źródła mówią o 60 ofiarach. Najwięcej ofiar – 29 – zanotowano w stanie Nowy Jork.

Co najmniej 25 osób zginęło w okolicach Buffalo w amerykańskim stanie Nowy Jork przy granicy z Kanadą. Lokalne władze spodziewają się wzrostu liczby ofiar śmiertelnych, ponieważ służby ratownicze mają trudności z dotarciem do wszystkich potrzebujących pomocy.

Najgorsza burza śnieżna w historii Stanów Zjednoczonych

Jednocześnie policja i straż pożarna informują o przypadkach kradzieży notowanych w rejonach dotkniętych przez żywioł. „Jestem załamany z powodu śmierci, po prostu całkowicie zdruzgotany, widząc tak wiele zgonów. Jednocześnie dowiaduję się, że w naszej społeczności mają miejsce grabieże. W tym samym czasie, gdy wciąż odnajdujemy ciała ofiar” – mówił gubernator hrabstwa Eire Mark Poloncarz

Jak Amerykanie radzą sobie z najpotężniejszym atakiem zimy w historii?

W sumie pod grubą warstwą śniegu znalazło się co najmniej dziewięć amerykańskich stanów. Śnieżycom towarzyszy silny wiatr. Prezydent USA Joe Biden ogłosił w stanie Nowy Jork stan klęski żywiołowej, co pozwoli na użycie sił federalnych do walki z żywiołem.

W niektórych regionach wprowadzono zakaz poruszania się pojazdami. Front pogodowy ma długość 3200 kilometrów i rozciąga się od południowego stanu Texas do kanadyjskiej prowincji Quebec. Od czwartku bez prądu pozostaje ponad półtora miliona osób.

Najtrudniejsze warunki panują w stanach Minnesota, Iowa, Wisconsin i Michigan w północno-wschodniej części USA. W północnych stanach Południowa Dakota i Montana temperatury spadają do minus 45 stopni.

W kanadyjskich prowincjach Ontario i Quebec bez prądu pozostają setki tysięcy ludzi. W pozostałych prowincjach służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia o silnym wietrze, intensywnych opadach śniegu i prognozowanych niskich temperaturach.
Meteorolodzy zapowiadają, że w ciągu kilku dni pogoda powinna się poprawić, ale na razie zalecają unikanie podróży. Z powodu śnieżycy tysiące lotów zostało odwołanych i wielu Amerykanów nie dotarło na święta do swoich rodzin.

IAR

 

Gdzie warto wybrać się zimą? Sześć ciekawych propozycji

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię