USA – test rakiety hipersonicznej

Stany Zjednoczone doganiają Chiny i Rosję w technologii broni hipersonicznej. Amerykańskie Siły Powietrzne przeprowadziły pierwszy udany test kompletnego pocisku hipersonicznego wystrzeliwanego z powietrza.

Test został przeprowadzony w piątek, ale Pentagon poinformował o nim dopiero w poniedziałek. Hipersoniczny pocisk AGM-183A wystrzelono z bombowca B-52H u wybrzeża południowej Kalifornii.

Po osiągnięciu ponad pięciokrotnej prędkości dźwięku trafił on w cel. Był to pierwszy test pełnego prototypu pocisku, który ma wejść w skład arsenału amerykańskich Sił Powietrznych. W odróżnieniu do dwóch wcześniejszych testów, tym razem do pocisku dołączona była głowica.

Broń hipersoniczna jest zaprojektowana w taki sposób by latać na niższych wysokościach niż pociski balistyczne, a jednocześnie uderzać w cele dalekiego zasięgu. Dotychczas Stany Zjednoczone pozostawały w tyle za Rosją i Chinami, których wojska posiadają już takie systemy. Rosja wykorzystała wystrzeliwane z powietrza pociski hipersoniczne do uderzenia w Ukrainę.

IAR

Kultowe miejsca na wypad na narty

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię