Utah wypowiada wojnę mediom społecznościowym. Czy ochroni młodzież?

Utah wprowadza przepisy drastycznie ograniczające dostęp nieletnich do mediów społecznościowych

Utah, po uchwaleniu nowych ustaw, stał się pierwszym stanem w kraju, który uchwalił szeroko zakrojone przepisy ograniczające nieletnim dostęp i korzystanie z aplikacji społecznościowych.

Spencer Cox, gubernator Utah, podpisał dwie nowe ustawy – H.B. 311 i S.B. 152 dotyczące korzystania z mediów społecznościowych w stanie. Na swoim koncie na Twitterze napisał: „Nie chcemy już dłużej pozwalać firmom mediów społecznościowych szkodzić zdrowiu psychicznemu naszej młodzieży. Jako przywódcy i rodzice mamy obowiązek chronić naszą młodzież”.

Główne zmiany wchodzące w życie w ramach dwóch ustaw to:

1. Wymóg weryfikacji wieku dla wszystkich użytkowników mediów społecznościowych w stanie.

2. Wprowadzenie ograniczenia korzystanie przez nieletnich z Instagram, Facebook czy TikTok bez zgody rodziców w określonych porach dnia.

3. Zakaz korzystania z mediów społecznościowych w godzinach od 22:30. i 6:30 rano dla osób poniżej 18 roku życia.

4. Blokowanie wysyłania bezpośrednich wiadomości do nieletnich od użytkowników, którzy nie są „przyjaciółmi”

 

5. Uniemożliwienie firmom mediów społecznościowych gromadzenie lub sprzedawanie danych o nieletnich.

6. Rodzice będą mieli pełny dostęp do kont internetowych ich dzieci, w tym postów i prywatnych wiadomości.

7. Zanim dzieci będą mogły założyć konta w aplikacjach takich jak Instagram, Facebook i TikTok, potrzebna będzie wyraźna zgoda rodzica lub opiekuna.

Dodatkowo według nowych ustaw, mieszkańcy stanu Utah mogą pozwać firmy mediów społecznościowych za szkody rzekomo spowodowane przez aplikacje mediów społecznościowych.

Prawo będzie jeszcze bardziej surowe względem firm społecznościowych w odniesieniu do osób poniżej 16 roku życia. W przypadku wszystkich spraw sądowych z udziałem osób nieletnich – w tym wypadku poniżej 16 roku życia „przepisy przenoszą ciężar dowodu na firmy zajmujące się mediami społecznościowymi, aby wykazać, że ich aplikacje nie były szkodliwe.”

Jak podają politycy ich celem jest „uniemożliwienie firmie mediów społecznościowych używania projektu lub funkcji, która powoduje, że nieletni uzależnia się od platformy mediów społecznościowych firmy”.

Obie ustawy wejdą w życie 1 marca 2024 roku.

Darmowe aplikacje wykradają dane użytkowników

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię