Uwaga! Organiczne truskawki sprawcą zapalenia wątroby typu A

Służby zdrowia odnotowały 17 przypadków w USA i 15 w Kanadzie zachorowania na zapalenie wątroby typu A. Sprawcą są organiczne truskawki.

Food and Drug Administration (FDA) oraz Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podały, że świeże organiczne truskawki pochodzące z dwóch firm FreshKampo i HEB są sprawcami epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A. Zgodnie z raportem FDA 12 osób było hospitalizowanych na terenie USA.

Partie opakowań truskawek zidentyfikowane przez władze nie są już w sprzedaży, ale przedstawiciele FDA i CDC obawiają się, że kupujący mogli je zamrozić. Truskawki były w sprzedaży w między 5 marca a 25 kwietnia.

„Badania śladowe pokazują, że przypadki w Kalifornii, Minnesocie i Kanadzie zachorowań wskazują na spożycie świeżych ekologicznych truskawek FreshKampo lub HEB przed zachorowaniem”, podaje FDA w komunikacie.

Truskawki sprzedawane były w popularnych sieciach spożywczych, takich jak Aldi, H-E-B, Kroger, Safeway, Sprouts Farmers Market, Trader Joe’s, Walmart, Weis Markets i WinCo Foods.

Jeśli ktoś nie jest pewien, gdzie kupił truskawki i jaką markę, FDA zaleca ich natychmiastowe wyrzucenie. Te osoby, które spożyły truskawki, powinni jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną.

Na stronie FDA czytamy: „Jeśli konsumenci kupili świeże ekologiczne truskawki marki FreshKampo lub HEB między 5 marca 2022 a 25 kwietnia 2022 roku i zjedli je w ciągu ostatnich dwóch tygodni i nie zostali zaszczepieni przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, powinien natychmiast skonsultować się ze swoim pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić, czy potrzebna jest profilaktyka poekspozycyjna (PEP).”

PEP polega na podaniu pojedynczej dawki szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub immunoglobuliny w ciągu 2-tygodniowego okresu ekspozycji. Według przedstawicieli FDA osoby z dowodami wcześniejszego szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub wcześniejszego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A nie wymagają PEP.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to wirusowa infekcja wątroby, która powoduje stan zapalny i może prowadzić do upośledzenia czynność wątroby. Najczęściej rozprzestrzenia się poprzez spożywanie żywności lub wody zanieczyszczonej fekaliami. Według CDC, wirusowe zapalenie wątroby typu A może się rozprzestrzeniać poprzez bliski, osobisty kontakt z osobą zakażoną oraz poprzez skażoną żywność. Typowe objawy to gorączka, ból brzucha, utrata apetytu, nudności, wymioty, ciemny mocz i zażółcenie skóry i oczu. Objawy zwykle zaczynają się od 14 do 28 dni po ekspozycji na wirusa.

FDA i CDC przy współpracy z Kanadyjską Agencją Zdrowia Publicznego i Kanadyjską Agencją Kontroli Żywności nadal prowadzą dochodzenie i więcej produktów może zostać objęte wycofaniem.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię