Valisure alarmuje o substancjach rakotwórczych wykrytych w popularnych produktach do opalania

Laboratorium Valisure twierdzi, że 78 kremów przeciwsłonecznych jest zanieczyszczonych substancjami rakotwórczymi

Laboratorium testowe nalega, aby FDA wycofało 78 kremów z filtrami przeciwsłonecznymi z powodu zanieczyszczenia rakotwórczego. Laboratorium wysłało petycję do Urzędu ds. Żywności i Leków, ostrzegając, że wykryło potencjalnie niebezpieczne poziomy substancji chemicznej zwanej benzenem w dziesiątkach testowanych kremów przeciwsłonecznych i płynów do pielęgnacji po opalaniu. Firma wzywa FDA do wydania orzeczenia wycofania tych produktów i przeprowadzenia własnego dochodzenia w sprawie ich zanieczyszczenia.

Valisure jest firmą, która w połowie 2020 roku przeprowadziła testy środków do dezynfekcji rąk i odkryła, że wiele z nich zawiera również benzen. Odkrycie to doprowadziło do dobrowolnego wycofania niektórych produktów przez firmy.

Teraz laboratorium twierdzi, że to samo dotyczy niektórych kremów przeciwsłonecznych i produktów do pielęgnacji po opalaniu, takich jak balsamy używane do łagodzenia oparzeń słonecznych. Spośród prawie 300 marek sprzedawanych przez 69 firm, laboratorium znalazło benzen w 78 produktach, czasem w znacznie wyższych stężeniach niż warunkowo dopuszcza FDA.

„Obecność tego znanego czynnika rakotwórczego dla ludzi w produktach przeciwsłonecznych szeroko zalecanych w profilaktyce raka skóry i regularnie stosowanych przez dorosłych i dzieci w dużych ilościach sprawia, że ​​odkrycie to jest szczególnie niepokojące” – napisała firma w petycji do FDA.

Benzen, bezbarwna lub lekko żółtawa, łatwopalna ciecz w temperaturze pokojowej, występuje naturalnie w środowisku. Jest również używana jako rozpuszczalnik w produkcji tworzyw sztucznych i innych produktów. W dużych dawkach jest silnie toksyczna, a długotrwałe narażenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Podejrzewa się również, że benzen zwiększa ryzyko raka krwi, takiego jak białaczka. FDA nie zezwala na celowe wprowadzanie benzenu do leków lub produktów konsumenckich, które reguluje, ale ustala próg bezpieczeństwa dla jego obecności, jeśli jest to nieuniknione, na poziomie 2 części na milion.

„Nie ma bezpiecznego poziomu benzenu, który może występować w produktach przeciwsłonecznych” – powiedział Christopher Bunick, profesor nadzwyczajny dermatologii na Uniwersytecie Yale, w oświadczeniu wydanym przez Valisure. „Nawet benzen w stężeniu 0,1 ppm w kremie przeciwsłonecznym może narazić ludzi na działanie zbyt dużych ilości benzenu w nanogramach”.

Odkrycie jest tym bardziej niepokojące ze względu na niedawne dowody zebrane przez FDA, że chemikalia chroniące przed słońcem mogą być łatwo wchłaniane przez skórę, prawdopodobnie na poziomach wyższych niż oczekiwano.

W swojej petycji Valisure wzywa FDA do wycofania produktów, w których wykryto benzen i do przeprowadzenia własnego dochodzenia. Laboratorium prosi również FDA o ponowną ocenę sposobu, w jaki reguluje te produkty. Według laboratorium jest to priorytetem, ponieważ agencja opracowuje teraz najnowszą wersję swoich wytycznych dotyczących przepisów dotyczących ochrony przeciwsłonecznej.

Lista produktów przeciwsłonecznych nie zawierających benzenu znajduje się tutajhttps://www.valisure.com/wp-content/uploads/Attachment-A-Table-5-of-Valisure-FDA-Citizen-Petition-on-Sunscreen-v2.pdf

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię