W poniedziałek spotkanie przywódców USA i Chin

Fot. YouTube

W poniedziałek w Indonezji spotkają się prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping – poinformował Biały Dom. Do rozmowy dojdzie podczas szczytu grupy G20. To będzie pierwsze spotkanie polityków na żywo, od momentu wyboru Joe Bidena na urząd prezydenta w 2021 roku.

 

Jak przekazał pracownik administracji Joe Bidena, amerykański przywódca ma nadzieję na zbudowanie platformy porozumienia z Chinami, ale będzie szczery na temat obaw w związku z przestrzeganiem praw człowieka i kwestią Tajwanu. Relacje USA z Chinami pozostają napięte od czasu sierpniowej podróży przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwan, który Pekin uważa za swoje terytorium.

Amerykański prezydent powiedział wczoraj, że nie chce robić żadnych fundamentalnych ustępstw, jeśli dojdzie do rozmowy z Xi Jinpingiem. Wyraził nadzieję, że obaj wytyczą swoje „czerwone linie” i rozwiążą konflikty, w tym ten o Tajwan. Biały Dom przekazał, że nie będzie oficjalnego wspólnego oświadczenia po spotkaniu, ponieważ nie oczekuje się konkretnych umów.

Wśród rozmów poruszone zostaną prawdopodobnie także tematy wojny na Ukrainie i prób rakietowych Korei Północnej. Stany Zjednoczone oskarżają zarówno Chiny, jak i Rosję o umożliwienie prowadzenia programu rakietowego przez Pjongjang, a jednocześnie uważają, że Pekin ma dość możliwości wpływania na Koreę Północną i do przekonania ją do niewznawiania testów bomby atomowej.

W związki z polityką „Zero COVID” w Chinach wszystkie poprzednie pięć spotkań Joe Bidena i Xi Jinpinga odbyło się online.

IAR

Grzyby – zombie – czy pomogą w walce z rakiem?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię