USA: W zawrotnym tempie rośnie liczba nielegalnych imigrantów

Wikipedia/ autor: Gerald L. Nino, CBP, U.S. Dept. of Homeland Security

Jak wynika z raportu straży granicznej, od czasu objęcia prezydentury przez Joe Bidena liczba nielegalnych imigrantów przekraczających amerykańską granicę wrosła trzykrotnie. Na przedostanie się do USA czekają tysiące osób.

Taki jest efekt wstrzymania budowy muru na granicy z Meksykiem i wprowadzenia trzymiesięcznego zawieszenia deportacji nielegalnie przekraczających granicę. Po przedostaniu się na amerykańską stronę – nawet wówczas, gdy zostaną zatrzymani przez służby graniczne – są natychmiast wypuszczani.

Część nielegalnych migrantów umieszczana jest w ośrodkach, ale większość po prostu znika. Amerykańskie służby graniczne nie mają możliwości sprawdzenia, kto przedostał się do USA. Kwitnie przemyt, a latynoskie gangi rosną w siłę. Kartele narkotykowe sprowadzają do Meksyku produkowany w Chinach narkotyk o nazwie fentanyl i szmuglują go do Ameryki. Władze Teksasu zaskarżyły decyzje prezydenta Bidena o otwarciu granicy. Amerykańskie służby graniczne ostrzegają, iż otwarcie granicy może przynieść katastrofalne skutki.

 

Agenci patroli granicznych od Kalifornii do Teksasu przekazali,  że obserwują stały wzrost zatrzymań, szczególnie wśród rodzin z Ameryki Środkowej i dzieci bez opieki  – szczególnie w rejonach Grande Valley i Tucson w Arizonie – podała telewizja  Fox News.

Na początku lutego, jeden z agentów z Teksu informował, że w ciągu trzech dni, w jego sektorze doszło do 800 aresztowań. Jeszcze kilka miesięcy temu było to około 450 dziennie. Obecnie zdarza się, że nawet 100 osobowe grupy migrantów próbują przekroczyć granicę. Agenci ostatni raz widzieli coś takiego w styczniu 2019 roku.

Dodatkowe poluzowanie nastąpiło również w przypadku imigrantów starających się o azyl. Jak już informowaliśmy pod rządami administracji Donalda Trumpa został wprowadzony program Migrant Protection Protocols, dzięki któremu osoby wjeżdżające lub starające się o wjazd do USA z Meksyku – nielegalnie lub bez odpowiedniej dokumentacji – mogą zostać odesłane do Meksyku i oczekiwać na rozpatrzenie wniosków o azyl poza granicami USA.

Pod rządami Bidena Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego przestał dodawać nowe osoby do programu, znanego również nazwą “Pozostać w Meksyku”. .

AL

źródło: IAR, Fox News

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię